Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dach już jest. Niebawem najstarsza budowla we wschodniej części Polski zostanie oświetlona

W skarpach, a także wewnątrz budowli zostaną zamontowane lampy, dzięki którym ta licząca ponad 800 lat budowla będzie lepiej wyeksponowana. W planach jest również rewitalizacja okolicznego terenu.

Przejeżdża obok niej każdy kierowca, poruszający się trasą pomiędzy Lublinem a Chełmem. Mało kto zwraca jednak na nią uwagę. Tymczasem wieża w Stołpiu jest najstarszą zachowaną budowlą po prawej stronie Wisły. Jeszcze nie tak dawno jej powstanie datowano na XIII wiek, jednak badania archeologiczne wykazały, że jest przynajmniej o sto lat starsza.

Po zbadaniu drewnianych elementów okazało się, iż drzewo z którego je wykonano, zostało ścięte około 1193 roku. Zabytek ten jest również tajemniczy, gdyż do tej pory naukowcom nie udało się odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakim celu wybudował ten obiekt.

W ostatnim czasie gmina Chełm postanowiła podświetlić zabytek, aby dodatkowo go wyeksponować. Iluminacja będzie wykonana już w najbliższym czasie. Lampy będą zamontowane w skarpach, a także wewnątrz budowli. Dzięki nim wieża ma być widoczna ze znacznej odległości.

Jednak plany są znacznie szersze. Przeprowadzona zostanie także rewitalizacja okolicznego terenu. Obecnie w tym celu zostały zlecone badania hydrologiczne, które wykonają naukowcy z UMCS-u. Prace te mają na celu zwiększenie zainteresowania budowlą wśród przejeżdżających obok niej osób. Gmina liczy, że wieża w Stołpiu stanie się kolejną atrakcją turystyczną. O ile obok niej nie ma miejsca, aby się zatrzymać, dostępny jest jednak parking na terenie pobliskiej szkoły. Następnie wystarczy przejść na drugą stronę jezdni aby móc obejrzeć zabytek z bliska.

W ubiegłym roku wieża została też zadaszona. Wszystko dlatego, iż ekspertyzy wykazały postępującą degradację obiektu w wyniku zawilgocenia murów, jak też sporej liczby ptaków, które się zadomowiły w budowli. Tylko na najwyższej kondygnacji zamieszkiwało około 60 gołębi. Ich odchody w połączeniu z deszczem sprawiały, że pojawiło się spore zagrożenie dla korony wieży.

(fot. LWKZ)

7 komentarzy

  1. Witold Janusz

    Super wygląda! Jeszcze gdy za jakiś świeże drewno pociemnieje to będzie dopiero efekt!

  2. Najważniejsze to trzeba pędzlem z wodą pomachać i parę tysięcy do kieszeni przytulić, inaczej się rozpadnie do zimy.

  3. Czemu służyła kiedyś ta budowla?

  4. „Przynajmniej o sto lat starsza”? Jeżeli przyjąć, że wieża faktycznie powstała krótko po 1193 r., a więc pod koniec XII wieku, to jest nie „przynajmniej o sto lat”, a od kilku do około stu lat starsza, niż dotychczas sądzono.

Z kraju