Dach już jest. Niebawem najstarsza budowla we wschodniej części Polski zostanie oświetlona

W skarpach, a także wewnątrz budowli zostaną zamontowane lampy, dzięki którym ta licząca ponad 800 lat budowla będzie lepiej wyeksponowana. W planach jest również rewitalizacja okolicznego terenu.

Przejeżdża obok niej każdy kierowca, poruszający się trasą pomiędzy Lublinem a Chełmem. Mało kto zwraca jednak na nią uwagę. Tymczasem wieża w Stołpiu jest najstarszą zachowaną budowlą po prawej stronie Wisły. Jeszcze nie tak dawno jej powstanie datowano na XIII wiek, jednak badania archeologiczne wykazały, że jest przynajmniej o sto lat starsza.

Po zbadaniu drewnianych elementów okazało się, iż drzewo z którego je wykonano, zostało ścięte około 1193 roku. Zabytek ten jest również tajemniczy, gdyż do tej pory naukowcom nie udało się odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakim celu wybudował ten obiekt.

W ostatnim czasie gmina Chełm postanowiła podświetlić zabytek, aby dodatkowo go wyeksponować. Iluminacja będzie wykonana już w najbliższym czasie. Lampy będą zamontowane w skarpach, a także wewnątrz budowli. Dzięki nim wieża ma być widoczna ze znacznej odległości.

Jednak plany są znacznie szersze. Przeprowadzona zostanie także rewitalizacja okolicznego terenu. Obecnie w tym celu zostały zlecone badania hydrologiczne, które wykonają naukowcy z UMCS-u. Prace te mają na celu zwiększenie zainteresowania budowlą wśród przejeżdżających obok niej osób. Gmina liczy, że wieża w Stołpiu stanie się kolejną atrakcją turystyczną. O ile obok niej nie ma miejsca, aby się zatrzymać, dostępny jest jednak parking na terenie pobliskiej szkoły. Następnie wystarczy przejść na drugą stronę jezdni aby móc obejrzeć zabytek z bliska.

W ubiegłym roku wieża została też zadaszona. Wszystko dlatego, iż ekspertyzy wykazały postępującą degradację obiektu w wyniku zawilgocenia murów, jak też sporej liczby ptaków, które się zadomowiły w budowli. Tylko na najwyższej kondygnacji zamieszkiwało około 60 gołębi. Ich odchody w połączeniu z deszczem sprawiały, że pojawiło się spore zagrożenie dla korony wieży.

(fot. LWKZ)

7 komentarzy

 1. Witold Janusz

  Super wygląda! Jeszcze gdy za jakiś świeże drewno pociemnieje to będzie dopiero efekt!

 2. Najważniejsze to trzeba pędzlem z wodą pomachać i parę tysięcy do kieszeni przytulić, inaczej się rozpadnie do zimy.

 3. Czemu służyła kiedyś ta budowla?

 4. „Przynajmniej o sto lat starsza”? Jeżeli przyjąć, że wieża faktycznie powstała krótko po 1193 r., a więc pod koniec XII wieku, to jest nie „przynajmniej o sto lat”, a od kilku do około stu lat starsza, niż dotychczas sądzono.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku