Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów?

Jazda samochodem wymaga od kierowcy uważności i dobrego refleksu. Jednak nawet mimo najwyższej ostrożności może zdarzyć się wypadek, w wyniku którego ucierpi kierowca lub pasażerowie. Koszty leczenia lub odszkodowania po wypadku mogą okazać się bardzo wysokie, dlatego warto zawczasu uchronić się przed takim wydatkiem. Dodatkowym wsparciem finansowym w takiej sytuacji jest ubezpieczenie NNW. Sprawdź, co obejmuje i dlaczego warto je wykupić.

Ubezpieczenie NNW – czym jest i co obejmuje?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do kupna ubezpieczenia samochodu OC. Taka polisa gwarantuje podstawowy zakres ochrony, gdy szkodę wyrządzi właściciel polisy. Poszkodowani mogą dzięki temu liczyć na otrzymanie rekompensaty z polisy sprawcy wypadku. Ubezpieczenie to pokrywa koszt szkód osobowych oraz szkód w mieniu.

W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia spowodowanego przez kierowcę danego pojazdu, nie może on skorzystać z polisy OC prowadzonego przez niego auta. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów. Zapewnia ono wsparcie finansowe i ochronę przez 12 miesięcy.

Taka polisa działa wtedy, gdy na skutek nieszczęśliwego wypadku dochodzi do:

  • uszkodzenia ciała lub trwałego inwalidztwa (wysokość świadczenia można sprawdzić w szczegółach umowy ubezpieczenia),
  • rozstroju zdrowia (kiedy konieczna jest rehabilitacja, długotrwałe leczenie, transport medyczny, zakup leków, usunięcie blizn, sprzęt ortopedyczny itp.),
  • zgonu osoby poszkodowanej (świadczenie otrzymuje rodzina lub bliscy zmarłej osoby).

Należy przy tym pamiętać, że świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, szkody są związane z popełnieniem przestępstwa lub do szkody doszło podczas rajdu, wyścigu czy działań wojennych.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia również wtedy, gdy osoba poszkodowana nie miała w trakcie jazdy zapiętych pasów lub w samochodzie znajdowało się więcej osób, niż wskazana w dowodzie rejestracyjnym liczba miejsc.

Czy NNW kierowcy i pasażerów się opłaca?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów jest dobrowolną, dodatkową polisą, za którą właściciel pojazdu musi zapłacić więcej niż za samo OC. Wiadomo już, co to jest NNW kierowcy, jednak wiele osób wciąż zastanawia się, czy to opłacalne.

Nie każdy wie, że ubezpieczyciel wypłaca świadczenia nie tylko za wypadki, które mają miejsce podczas jazdy samochodem. Okazuje się, że wypłata odszkodowania obowiązuje także w następujących sytuacjach:

  • załadunek lub rozładunek pojazdu,
  • postój pojazdu,
  • wsiadanie lub wysiadanie z pojazdu,
  • naprawa pojazdu na trasie.

Najczęściej polisa NNW jest przypisana do konkretnego samochodu. To sprawia, że ubezpieczenie obejmuje wszystkich uczestników podróży w momencie nieszczęśliwego wypadku. Jeśli nie ma wśród nich właściciela pojazdu, świadczenie może nie zostać wypłacone na jego konto – zamiast tego trafi do poszkodowanych. Warto pamiętać, że ubezpieczenie NNW jest dodatkiem do OC i można je wykupić nawet kilka miesięcy po zakupie podstawowej polisy.

Na stronie https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/ właściciel pojazdu sprawdzi warunki umowy w PKO BP. Dostępne w ofercie ubezpieczyciela NNW kierowcy i pasażerów zapewnia ochronę na terenie Polski i Europy i obejmuje wszystkie osoby podróżujące autem. Kwota świadczenia może wynieść nawet 100 tysięcy złotych, co stanowi duże wsparcie finansowe dla poszkodowanych.

Jak wybrać ubezpieczenie NNW?

Przed zakupem polisy NNW warto dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie są opisane wszystkie sytuacje, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia. Dopiero po zapoznaniu się z tym zestawieniem można zdecydować, czy dana polisa jest opłacalna. Oferty ubezpieczenia samochodu w tym zakresie różnią się ceną w zależności od maksymalnej kwoty, jaką można uzyskać w ramach świadczenia. Jeśli to możliwe, warto zdecydować się na wyższą sumę – w razie wypadku ma to ogromne znaczenie.