Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czy w Lublinie są kulturalni kierowcy? Nietypowa akcja na ulicach miasta

Od kilku dni grupa młodych ludzi prowadzi na ulicach Lublina nietypową akcję. Nagradza kulturalnych kierowców, tych co zatrzymali się przed przejściem, aby ułatwić pieszym przejście na drugą stronę, i jednocześnie liczy tych drugich, co zignorowali to, że pieszy usiłuje pokonać jezdnię.

W sobotę towarzyszyliśmy akcji „Proszę przepuść mnie”, która odbyła się na przejściu dla pieszych na ulicy Młyńskiej. Wyniki są przerażające. Pieszego zignorowało 140 kierowców, zatrzymał się dopiero pan z Wrocławia i przepuścił go na drugą stronę. Dostał w nagrodę kamizelkę odblaskową. Potem było trochę lepiej, przejechało blisko 50 aut, kiedy to pojawił się kolejny kulturalny kierowca. Również dostał kamizelkę.

Akcja trwa od czwartku, i jak tłumaczą wolontariusze, Wyniki są porażające. – za każdym razem wybieramy inne przejście, gdzie stoimy 15 minut. W tym czasie nagradzamy każdego kierowcę który wykaże się kulturą jazdy i zdaje sobie sprawę, że piesi są również uczestnikami ruchu drogowego.


Są przejścia gdzie przez ten czas, nie zatrzymało się żadne auto aby przepuścić osobę stojącą przed zebrą- było to na ul. Sowińskiego przy UMCS-ie. Zaś najwięcej kulturalnych kierowców spotkano na Kunickiego oraz na ul. Ruskiej.

Jak dotychczas, przez trzy dni akcji przeprowadzonej już w ponad 20 miejscach miasta, nagrodzono 70 kierowców. Jej celem jest promocja wśród kierowców kulturalnego przepuszczania pieszych na przejściach. Będzie ona trwała do 27 marca, zaś niedługo potem, gdyż po świętach Wielkiej Nocy ruszy kolejna jej odsłona.

Akcję nagradzania kulturalnych kierowców, którzy zatrzymali się przed przejściem dla pieszych aby ich przepuścić zorganizowało Radio Er.
null
null

Komentarze wyłączone