Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czy składowane bloki kamienne na terenie lubelskiego szpitala pochodzą z grobu Nieznanego Żołnierza?

W najbliższą środę na terenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie przeprowadzone zostaną oględziny pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy pomocy żołnierzy i sprzętu 2 LBOT, odnalezionych na terenie Szpitala bloków kamiennych. Zdaniem specjalistów mogą pochodzić z przedwojennego grobu Nieznanego Żołnierza który znajdował się na Placu Litewskim.

Jak informuje Bogusław Piątek z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, od wielu, lat na terenie należącym do Szpitala, znajdują się bloki kamienne, których historia pozostaje zagadką. Brak jest rzetelnej wiedzy dotyczącej ich przeznaczenia i pochodzenia.

– Na podstawie przekazów byłych wieloletnich pracowników Szpitala mówiących, że bloki prawdopodobnie pochodzą z pomnika rozebranego przez Niemców w czasie II wojny światowej zlokalizowanego na Placu Litewskim rozpoczęło się poszukiwanie prawdziwego ich pochodzenia. Jedna z hipotez mówi, że mogą to być elementy z pomnika Nieznanego Żołnierza. Aby zweryfikować te przekazy i ustalić stan faktyczny Kierownictwo Szpitala zwróciło się do Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Na miejsce składowania bloków zaproszony został również znany lubelski kamieniarz Pan Witold Marcewicz, wykonawca wielu pomników znajdujących się na terenie Lublina oraz województwa lubelskiego. Według jego opinii na podstawie między innymi sposobu obróbki kamienia jest prawdopodobne, że mogą to być elementy przedwojennego pomnika. Dzięki zainteresowaniu Konserwatora Zabytków oraz wsparciu 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wkrótce zagadka może zostać rozwikłana – relacjonuje płk. Bogusław Piątek.

Na najbliższą środę 14 września Komendant Szpitala ustalił oględziny znaleziska. Dzięki wykorzystaniu ciężkiego sprzętu będzie możliwe objerzenie kamiennych bloków, które ułożone są w pryzmę i zagłębione w ziemi, a także przez ostatnie lata porośnięte roślinnością. Płyty zostaną wydobyte i rozłożone, a następnie poddane oględzinom.

Jest duża szansa, że na kamiennych elementach znajdują się inskrypcje, które pozwolą na określenie pochodzenia kamiennych bloków. Kierownictwo Szpitala liczy się również z faktem, że pochodzenie znaleziska może być zupełnie inne, niezwiązane z pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a przedstawiane historie mogą nie znaleźć potwierdzenia w rzeczywistości. Jednak obowiązkiem wobec przeszłości i szacunku dla historii jest dołożenie wszelkiej staranności, aby wyjaśnić tę sprawę. W przypadku, gdy okaże się, że są to elementy pomnika Nieznanego Żołnierza, będzie to sensacyjne odkrycie a “kamienie pamięci” znajdą godne miejsce na terenie Lublina.

– Liczymy także na pomoc osób, które posiadają wiedzę na temat pomnika Nieznanego Żołnierza z okresu międzywojennego lub mają jego czytelną fotografię – jedyna posiadana fotografia jest mało pomocna ze względu na fakt, że na płycie ułożone są wiązanki kwiatów, które ją zasłaniają. Osoby takie proszone są o zgłaszanie się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie lub Komendy Szpitala (mail: [email protected]) – dodaje płk. Bogusław Piątek.

(fot. 1WSK)

6 komentarzy

  1. Wojsko bada kamienie

    no to dopiero sensacja – wojsko bada kamienie pod szpitalem. Oni powinni sobie głowe zbadać a potem d***

    • Tobie to i badanie nie pomoże.

      • Badanie głowy tej osobie na pewno nic nie pomoże ale d… może jeszcze da się uratować. Tylko po co 🙂
        A o badaniach nic w tekście nie ma tylko o oględzinach przez konserwatora wiec faktycznie z głowa są problemy.

  2. Marcewicz? To ten „twórca” wielu koszmarków architektonicznych?

  3. Już się miasto zainteresowało jednym pomnikiem , a mianowicie przyrody . C Oddano w” ręce tekturowe ” lipę z Pl.Litewskiego. gdzie ginie , a miał rzeźbiarz coś z niej rzezbić – niby .

Z kraju