Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czy nowe stawki mandatów wpłynęły na liczbę wykroczeń? Z danych wynika, że tak

Jak wynika z najnowszych danych, policjanci w styczniu 2022 roku odnotowali o ponad połowę mniej rażących przekroczeń prędkości na drogach w całym kraju. Co więcej, o 29,5 proc. mniej jest wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych.

Od nowego roku obowiązują nowe stawki mandatów za poszczególne wykroczenia na drodze. Czy wpłynęły one na zachowania kierowców w ruchu drogowym? Okazuje się, że tak. Jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych w Sejmie przez wiceministra MSWiA Macieja Wąsika, w styczniu policjanci odnotowali o 55 proc. mniej przypadków rażącego przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym, a także mniej wykroczeń popełnianych wobec pieszych.

– Mamy o 29,5 proc. mniej wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Jest o 27 proc. mniej nieprawidłowego wyprzedzania i o 15 proc. mniej nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Odnotowaliśmy również mniej wykroczeń popełnionych przez pieszych o 12 proc. – mówił w Sejmie wiceszef MSWiA.

Co ważne, zmniejszyła się również liczba kolizji o niemal 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Wiceminister mówił, że na te dane, oprócz wizji wysokiego mandatu, wpływ miały również wzmożone kontrole policji na drogach.

– Opierając się na danych wstępnych do 24 stycznia 2022 roku, można zaobserwować spadek ujawnianych przez policjantów ruchu drogowego naruszeń w ruchu drogowym przy jednoczesnym zwiększeniu liczby czynności kontrolnych. Mamy większą liczbę kontroli, a mniej zdarzeń – powiedział wiceminister Wąsik.

Obecnie kierujący muszą liczyć się z maksymalną wysokością grzywny nałożonej przez sąd na poziomie 30 tys. złotych, zaś przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. złotych. Zbieg wykroczeń zachodzi wówczas, gdy sprawca popełnia albo dopuszcza się dwóch lub więcej czynów i w związku z tym odpowiada za dwa lub więcej wykroczeń na drodze.

PRZECZYTAJ W SERWISIE INFO112.PL

Noworodek w oknie życia w Warszawie. Siostry nadały mu imię Tomasz

19-latek nie mógł się doczekać, aż otworzą przejazd kolejowy. Na oczach policjantów ominął zapory FOTO

38-latek zginął w tragicznym wypadku w Bydgoszczy. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów ZDJĘCIA

Jechał pod prąd autostradą A1. Twierdził, że „nic się nie stało

(fot. lublin112.pl)

26 komentarzy

 1. Szkoda, że pominęliście temat wzrostu potrąceń na przejściach.

  • W drugiej połowie 2021 roku (okres obowiązywania nowych przepisów) w obrębie przejść dla pieszych zanotowano:

   1618 wypadków
   107 ofiar śmiertelnych
   1571 rannych
   1509 kolizji

   W porównaniu z drugą połową 2020 roku oznacza to:

   wzrost liczby wypadków na przejściach o 74 zdarzenia
   wzrost liczby zabitych o 4 osoby
   wzrost liczby rannych o 68 osób
   wzrost liczby kolizji o 89 zdarzeń

  • Dokładnie!

  • A gdzie są te dane styczeń do stycznia, że piszesz wzrost? Bzdury piszesz.

   • włącz myślenie, dane są za drugie półrocze 2020 i 2021 więc skąd ma być styczeń

    • cały artykuł jest o statystykach po wzroście wysokości mandatów, czyli od początku tego roku. włącz myślenie.

 2. Niech że wiceminister przedstawi sprawę jasno, ile za mandaty wpłynęło w ubiegłym roku a ile w tym. Na chwilę obecną słodkie pierdzenie o bezpieczeństwie jeszcze mnie nie przekonuje do nowego ładu drogowego,do reszty ładu też nie.

  • wzrosły mandaty, ludzie jeżdżą uważniej, albo w ogóle nie jeżdżą (jeszcze lepiej) – wzrost bezpieczeństwa. na co tu czekać i na co psioczyć? co cię obchodzą wpływy do budżetu z płaconych przez innych mandatów?
   nie chcą dostać mandatu, to niech się pilnują. a ty się nad sobą zastanów.

 3. Czarnek zapłacił mandat? Nie?

 4. DO REDAKCJI! No świetnie statystyki z 24 dni? Jeszcze trochę będziecie publikować statystyki z jednego tygodnia a może z 24h? Jakakolwiek wiarygodność tych statystyk jest wątpliwa z jednej przyczyny, żaden powtarzam żaden rząd nigdy w Polsce nie przyznał się do błędu (bez względu na opcje polityczną) co najwyżej stwierdził ze dane przepisy (ustawy) wymagają mniejszej lub większej poprawy. Inną sprawą jest ilość przeprowadzonych pontroli policyjnych co nie jest ujęte w raporcie podano że były wzmożone czyli jakie ile ich było? Dana statystyka odnosi się do 24 dni stycznia ale w stosunku do jakiego czasu czy okresu są te dane porównywane?

  • ciężko o statystyki z pół roku, jak z dniem dzisiejszym dopiero 29 dni nowych przepisów. a to jeszcze trzeba zebrać, policzyć i zredagować. wiadomo, że dane z połowy roku będą bardziej miarodajne, trzeba na nie poczekać. jako ciekawostkę można przeczytać, jak nie interesuje cię to, to przełącz.

   • Nigdzie nie napisałem o statystykach z okresu 6 miesięcy chociaż rozumiem ze to był twój taki przykład. Chodziło mi oto że ta statystyka nie podaje żadnych danych porównawczych np.: w grudniu przeprowadziliśmy X kontroli drogowych i ujawniliśmy x przekroczeń prędkości, natomiast do 24 stycznia przeprowadziliśmy Y kontroli drogowych i ujawniliśmy x przekroczeń prędkości. Sama wzmianka o wzmożonych kontrolach tyle mówi co tekst typu: mając 5 lat umarła mu matka. Dlatego dalej podtrzymuję moją opinię odnośnie zasadności podawania takich pseudo statystyk do opinii publicznej. Nadmienię tylko że w grudniu na polskich drogach by około 1/4 patroli mniej niż miesiąc wcześniej a w styczniu sytuacja wcale niebyła lepsza.

 5. Maciej gumowe ucho jest niewiarygodny!

 6. Że wsi to większości niedorozwoje ,dlatego tyle powodują wypadków

  • W mieście za to inteligenci, co im przeszkadza plac zabaw pod domem i hałas bo już po 22 XD
   poza tym, skoro tak nie tolerujesz wsi, nie kupuj nic inteligencie co jest ze wsi, pewnie ty z tych co uważa że jajka produkuje biedronka a mąkę lidl. a jak wyjedzie z betonozy, to 50 na godzinę wszędzie bo szybciej nie wolno. i uważaj bo ci sąsiad na głowe kloca zrobi xD w mieście jedno jest fajne, jak kochasz się z swoją żoną, to cały blok słyszy i kibicuje

 7. fane po niecalym miesiac co jeszcze ma wplyw pogoda itd ale satystyki

  • następny tuman. wchodzi w artykuł, gdzie już po nagłówku wiadomo, że odnosi się do sytuacji od początku tego roku, ale psioczy, że krótki okres. redakcja ma cię przeprosić, że dziś nie sierpień?

 8. Lublin się wyludnia dane z dzisiaj widzę przez okno.

 9. xD dobre, pewnie jak teraz ktos ma kolizje, to zadzwoni na psy żeby wypisali co najmniej 1500 zł, ewentualnie współwina i 2x po 1500.
  przejścia bezpieczne a wczoraj czy przedwczoraj 3 osoby lublin112 pisał że potrącone, a ile jest takich co nie zgłoszone na lublin112 XD