Czereśnie po 50 złotych za kilogram, wysoką cenę utrzymują też truskawki. Klienci przecierają oczy ze zdumienia (zdjęcia)

Nawet dwa razy więcej niż w ubiegłym roku trzeba zapłacić za pierwsze czereśnie, które właśnie pojawiły się w sprzedaży. Jak wyjaśniają sprzedający, trafiają się klienci, których cena nie odstrasza.

W sprzedaży pojawiły się pierwsze w tym roku czereśnie. Na razie barierę w zakupie tych owoców stanowi cena. W sklepach waha się ona od 30 do 50 złotych za kilogram, podobnie jest na bazarach. Tam w sobotę trzeba było zapłacić od 35 nawet do 60 złotych za kilogram. Klienci widząc cenę, często przecierają oczy ze zdumienia. Wszystko dlatego, że garść czereśni to koszt nawet kilkunastu złotych.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że owszem ceny owoców znacznie wzrosły, gdyż o 22 procent w skali roku. Jednak jak wyjaśniają sprzedawcy, w ubiegłym roku pierwsze czereśnie sprzedawali po 20-25 złotych. Więc w tym przypadku wzrost wynosi aż 100 procent. Pomimo tego, trafiają się klienci, którzy są skłonni zapłacić taką cenę.

– Zamówiłam tylko pięciokilogramowe opakowanie, gdyż znając cenę obawiałam się, że mogę tego nie sprzedać. Jednak jak widać, przez kilka godzin prawie połowę mi już zeszło. Klienci kupują po garstce, na spróbowanie. Rok temu zamawialiśmy po kilka skrzynek i wszystko schodziło. Jednak cena była dwa razy niższa. Na razie są to czereśnie z importu, mam nadzieję, że niebawem zaczną się polskie i cena znacznie spadnie – tłumaczyła nam w sobotę sprzedawczyni na jednym z lubelskich targowisk.

Pomimo tego, że zbiory truskawek zaczęły się już na dobre, wciąż utrzymuje się ich wysoka cena. Na targowiskach są one dostępne po 12-15 złotych za kilogram. Podobna cena jest u producentów, którzy często handlują nimi w okolicach supermarketów, gdzie przewija się najwięcej osób. Pomimo tego klientów nie brakuje i jak twierdzą sprzedający, niektórzy kupują nawet po kilka kilogramów tych smacznych owoców.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

65 komentarzy

 1. Nie wyrzucajcie wszystkich do jednego worka.To tylko ceny sklepowe.Na targu na Ruskiej czereśnie po 18 na stołach a majówki były po 10 od rolników.Truskawki były po 8 i 12 ,ale to z plantacji ,ale kolejka była.

  • Potwierdzam. Na Ruskiej kupowałem w zeszłym tygodniu czereśnie po 20zł. Były w podobnej cenie na kilku straganach. Truskawek na razie mało i takie niezbyt dorodne, ale cena ok 10-12zł to standard. W markecie ostatnio taniej wychodziły mi importowane nektarynki niż rodzime jabłka 🙂

 2. Skoro ludzie kupują to znaczy, że akceptują obecną cenę. A jak akceptują to niech mają do siebie pretensje, że jest drogo. Jakby przestali kupować towary po zawyżonych cenach to ceny w końcu by spadły. Nie wspomnę już o tym, że jak patrzę na warzywa i owoce w marketach to wyglądają jak odpad z zachodu.

 3. Słychać wycie koderastów i popaprańców, no miodzio i niech tak zostanie na wieki.

  • Głos rozsądku

   Wyć to Ty będziesz po wyborach, jak DługoPIS przerżnie z kretesem. Maliniak w sondażach ma już poniżej 40%, a Trzaskowski – powyżej 20%.

   Już wybory samorządowe dla NSDAPiS były pyrrusowym zwycięstwem, bo okazało się, że największym polskim miastem, w którym będą rządzić to Chełm. I to pomimo nachalnej propagandy sączącej się 24h/dobę.

   Ludzie maja już powoli PiS-u dość i żadne zaklinanie rzeczywistości przez takich klakierów jak Ty tego nie zmieni.

   • trzaskowski sie nadaje tak jaki kidawa

   • glos rozsadku – ludzie maja dosc??? nie maja doscc 500 plus 300 , trzynastek ulg i dodatkow nie maja dosc normalnosci nadziei ktora wiaze sie z rzadami pisu na lepsze jutro ! i odwrotnie boja sie szamba czajki-owskiego w calej polsce majac w swiadomosci ,że POzabierano im przywileje podwyzszano wiek emerytalny okradziono z funduszy i… placy minimalnej kora wzrosła b duuuzo- czlowiek normalny moze uczciwie funkcjonowac godnie zyc!

   • widać efekty „rządów” szambolna – we wrześniu było czuć. Jest albo pobudzony albo ospały. Coś ten falenta chyba wiedział o kałbojach w karpaczu i białym pyle.

  • bywalec zgadzam się z Tobą bo ja też lubię słuchać ten skowyt i oglądać dzikie tańce na ulicy – i jeszcze jedno cyrk do nas nie przyjeżdża bo nie wytrzymał darmowej konkurencji

 4. Jakim to trzeba być głąbem i nieukiem żeby popierać popaprańcow.

 5. Po co kupujecie . Niech dziadsadownik sam sobie zje za 60 zł. Nie będzie popytu będą po 8 zł

 6. Truskawki po ok.12 zł/kg o tej porze wcale nie są wysoką ceną, biorąc pod uwagę koszty, a zwłaszcza koszt pracy. Na ceną truskawki nie składa się tylko koszt zbioru, przy tej uprawie trzeba naprawdę sporo napracować i to głównie ręcznie aby utrzymać plantacje w dobrej kondycji.

 7. a gdzie wy jeołpy polskie czeresnie macie teraz , chce się żreć wczesne owoce to płakać i płacić , w sezonie to nawet na nie nie spojrzycie , bobu wam się teraz niechce ???

 8. może fasolki szparagowej chcecie

 9. a wyngiel też tańszy od ruskich albo z kolumbii

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7145zł 0.08%
  • GBP 5.2607zł 0.6%
  • EUR 4.5176zł 0.18%
  • CHF 4.0959zł -0.72%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”