Cyberatak na Szpital MSWiA w Krakowie. Wdrożono procedury awaryjne
12:24 09-03-2025 | Autor: redakcja

Szpital MSWiA w Krakowie padł ofiarą cyberataku, który wymusił pilne działania w celu zabezpieczenia systemów i danych placówki. Dyrekcja szpitala zapewnia, że wdrożone zostały procedury awaryjne, a pacjenci nie są narażeni na zagrożenie życia ani zdrowia. Wszystkie działania koncentrują się na minimalizowaniu skutków ataku i przywróceniu pełnej sprawności funkcjonowania szpitala.
W walce z cyberprzestępcami zaangażowane zostały kluczowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cyfrowe, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Służby te intensywnie pracują nad zabezpieczeniem śladów ataku, a także wspierają szpital w jak najszybszym powrocie do normalnego funkcjonowania.
Równocześnie prowadzone są skoordynowane działania operacyjne, mające na celu zidentyfikowanie sprawców cyberataków. Służby podkreślają, że na bieżąco monitorowane są wszystkie krytyczne aspekty systemów szpitalnych, aby zapobiec dalszym zagrożeniom i zabezpieczyć dane pacjentów.
Warto zaznaczyć, że takie incydenty stanowią poważne wyzwanie dla instytucji medycznych, szczególnie w kontekście rosnącej liczby ataków cybernetycznych na instytucje publiczne. W sytuacjach kryzysowych kluczowe jest szybkie reagowanie służb, by jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie placówek medycznych.
Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku. Wdrożone zostały procedury awaryjne i nie ma zagrożenia dla życia oraz zdrowia pacjentów.
Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczenstwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości…
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) March 9, 2025
a firewalle są takie amerykańskie tylko szkoda że nie nasze
Ruskie
No to pewnie dlatego Jarosław I Krótkonogi w trakcie hospitalizacji w Lublinie został zapisany jako NN.
W ogóle dziwne ostatnio rzeczy dzieją się w telefonie. Przy dzwonieniu na rejstracje zamiast wyświetlać się nazwa Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyświetla się imie i nazwisko lekarza tam pracującego. Kilka razy pytałam tam telefonicznie i mailowo czy ten szpital jest prywatny w związku z dziwną nazwą ale tam zbywano mnie, że to tylko u mnie tak. Jednak u innych znajomych też tak się wyświetla. Telefony innych miejsc publicznych też potrafią wyświetlać ostatnio dziwne nazwy.