Coraz więcej osób udaje się na spacery do lasu. Pomysł popierają lekarze, jednak podkreślają, aby robić to z głową

Wraz z nadejściem wiosny, coraz więcej osób wybiera się na leśne spacery. Leśnicy przygotowali poradnik, mający na celu pomoc w mądrym, a przede wszystkim bezpiecznym zaplanowaniu odwiedzin w lesie w czasach epidemii.

Pomimo tego, że z wiosennej aury możemy korzystać już od dawna, to jednak formalnie zakończenie zimy a powitanie wiosny wypada właśnie w dniach 20-21 marca. W piątek rozpoczęła się astronomiczna wiosna, czyli długość dnia zrównała się z długością nocy. W sobotę rozpocznie się zaś kalendarzowa wiosna. Oznaki wiosny widać już praktycznie na każdym kroku. Przyroda „wyprzedziła” kalendarz i zaczęła budzić się do życia nieco szybciej. Przylatują kolejne gatunki ptaków, które zimują poza granicami naszego kraju, dostrzec można też pierwsze kwiaty oraz bazie.

Szereg oznak wiosny napotkać można w lasach, które w ostatnim czasie, z uwagi na panującą sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, są odwiedzane znacznie częściej niż w latach ubiegłych. Wiele osób stosując się do zalecenie maksymalnej izolacji społecznej, na miejsce spacerów wybiera właśnie lasy, gdzie ma poczucie bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że z uwagi na znaczny obszar jaki zajmują tereny leśne, występuje tam niewielkie ryzyko napotkania innych osób.

O zbliżającej się wielkimi krokami wiośnie na Roztoczu zasygnalizowały przylaszczki i wawrzynki wilczełyko. – Na horyzoncie można wypatrywać już żywców i zawilców, pierwsze sarny zdążyły już zmienić suknie, a dzięcioły rozpoczęły wykuwanie dziupli – relacjonuje Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów. Podobnie jest w Lasach Janowskich. – U nas również przyroda budzi się do życia pełną parą. Zakwitły bazie i krokusy, w lesie widać już główki zawilców, a nawet pojedyncze stokrotki, które z reguły powinny rozpocząć kwitnienie dopiero z początkiem kwietnia ­– opowiadają pracownicy Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Leśnicy apelują, aby przy okazji wypraw do lasu, nie tworzyć skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla bezpieczeństwa własnego i innych, należy wybierać większe kompleksy leśne, unikać popularnych turystycznie miejsc, czy też odwiedzać lasy raczej w dni powszednie niż w weekendy. Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca: „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!”. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze. Z kolei leśnicy przygotowali poradnik, mający na celu pomoc w mądrym, a przede wszystkim bezpiecznym zaplanowaniu odwiedzin w lesie w czasach epidemii.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Brakuje informacji, że psy w lesie mają być prowadzone na smyczy.

 2. Człowieku psy to nic ale za to jakie kleszcze są w lasach i trawach. Byłem na rybach nad wieprzem i po 1 godzinie miałem jednego na spodniach

 3. Najpierw podawali żeby „zachować co najmniej 1 metr od osoby kaszlacej czy kichającej ” ,teraz podają ze dwa .To w końcu jaka odległość jest bezpieczna ? skoro nawet w lesie ,gdzie nikt raczej nie zbliza się do nikogo na odległość mniejszą niż kilka metrów ,może być niebezpiecznie ? Pewnie sami nie wiedzą ,ale przecież tego nikt nie powie ….

 4. No i są już kleszcze – dwa przywiozłem ze sobą.

 5. Zamienił strjek

  A w lesie kleszcze i borelioza

 6. apel do rzadu! nic tak nie wyegzekwuje rezimu kwarantanny jak strach! pokazcie w TV w jakich cierpieniach umieraja chorzy! trzeba przestraszyć troche ludzi! bo oni mysla ze to jest lajtowa śmierc a przecież ci chorzy umieraja w meczarniach! zwlaszcza mlodych umierajacych ku przestrodze pokazać!- bo im sie wydaje ze sa niezniszczalni

 7. lekarze przestrzegają przed zostawianiem w domu głowy na czas spacer

 8. a Lasy Państwowe zamykają wstęp do części lasów w Polsce. Jest zarządzenie Dyrektora LP

 9. W małopolsce właśnie wprowadzają zakaz wstępu do lasu bo wirus. Ale kościoły nadak otwarte

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”