Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Co lepiej kupować złote monety czy sztabki?

Złoto jest uważane za dość bezpieczną inwestycję, a gdy rynek jest niestabilny, często jest lepszą inwestycją niż giełda lub podobne ścieżki inwestycyjne.

Jednak samo obranie strategii inwestycyjnej i skierowanie jej w stronę złota nie wystarczy. To wymaga też większego zaangażowania, aniżeli samo kupowanie złota i sprzedawanie go z zyskiem. 

Kluczowa będzie tutaj decyzja o tym, czy lepiej pójść w stronę zakupu sztabek złota, czy monet z tego kruszcu. Natomiast poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zmusza do rozważenia wielu czynników, co ma na celu zmaksymalizować wartość zdobytego złota.  Dlatego w dalszej części artykułu spróbujemy bliżej spojrzeć na różnice między każdą z tych możliwości, aby pomóc Ci w podjęciu tak istotnej decyzji.

Sztabki a monety – porównanie czystości metalu

Czystość to czynnik, który należy wziąć pod uwagę – zwłaszcza podczas handlu lub przenoszenia złota za granicę.  Najpopularniejsze złote monety obejmują 22-karatowe złoto, a ze względu na dodatek metali wypełniających handel nimi ważne jest, aby mieć wiedzę na temat ogólnej zawartości złota, aby mądrze inwestować i uczciwie handlować. Jeśli chodzi o sztabki – najczęściej mamy do czynienia z inwestycjami o czystości na poziomie 0,999%. Przykładowe sztabki jak np. tutaj: https://flyingatom.gold/12-sztabki-zlota, są na pewno w 100% oryginalne i sprawdzone. 

Warto również wiedzieć, że różne rządy nakładają wysokie podatki na 22-karatowe złoto lub monety, które nie pochodzą z ich mennicy. Jest to sposób na zachęcenie inwestorów do zakupów w ich kraju i powiązane z tym zapewnienie przewagi krajowej wartości złota.

Bezpieczeństwo inwestycji – sztabki versus monety

Jeśli chodzi o to, która z tych form jest bezpieczniejsza w zakupie, nie ma tutaj większej różnicy – o ile zarówno sztabki, jak i monety kupujesz z właściwego źródła. Warto tutaj dodać, że prywatne mennice są bardzo nowatorskie, jeśli chodzi o różnego rodzaju środki przeciwdziałania fałszerstwom. Na przykład, najbardziej renomowane firmy wdrożyły już specjalne znaczniki UV i różne inne zaawansowane technologicznie środki bezpieczeństwa, aby utrudnić dystrybucję tanich podróbek. Pamiętaj zawsze, że bez względu na to, na jaki produkt inwestycyjny się zdecydujesz – bezwarunkowo należy upewnić się, co do renomy i wiarygodności och dealera.

Co się bardziej opłaca, monety czy sztabki?

Szybko zauważysz, że sztabki złota są tańsze w przeliczeniu na uncję trojańską niż monety. Wynika to z niższych kosztów produkcji i dlatego, że są one zazwyczaj sprzedawane w większych rozmiarach, aby generować oszczędności. Jednak to niekoniecznie czyni je w każdym przypadku lepszą inwestycją. 

Sztabki czy monety – w jakie złoto zainwestować?

Po przeczytaniu tego prawdopodobnie skłaniasz się bardziej ku złotym monetom niż sztabkom. To dobry wybór, który prawdopodobnie zwróci się w dłuższej perspektywie. Jednak łatwość przechowywania monet z pewnością sprawia, że warto dodać przynajmniej kilka z nich do swojej kolekcji. 

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, możesz mieć pewność, że tak, czy inaczej – inwestowanie w złoto jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, jakie możesz podjąć przy dzisiejszym stanie światowej gospodarki.