Ciężarówka polskiego przewoźnika, a za szybą napis „BANDERA”. „Kierowca został pociągnięty do odpowiedzialności”

We wtorek rano otrzymaliśmy zdjęcie od Czytelnika, na którym widać stojącą na parkingu ciężarówkę mającą za szybą napis „BANDERA”. Tablice rejestracyjne wskazywały na polskiego przewoźnika. Skontaktowaliśmy się z nim, aby wyjaśnić sprawę napisu w kabinie ciężarówki.

Do naszej redakcji dotarło zdjęcie ciężarówki marki MAN stojącej na jednym z włoskich parkingów. Pojazd należy do jednej z krajowych firm przewozowych. To, co najbardziej zbulwersowało Czytelnika to fakt, że za szybą czołową ciężarówki znajdował się baner z napisem „BANDERA”.

O sprawę „ozdobienia” ciężarówki takim napisem zapytaliśmy firmę, do której należy pojazd. We wtorek po południu otrzymaliśmy odpowiedź, która została również opublikowana na profilu firmy transportowej na Facebooku. Po reakcji właściciela firmy, zza szyby pojazdu zniknął również napis „BANDERA”.

– W związku z informacjami jakie do nas napływają z wczoraj/dziś bezapelacyjnie odcinamy się od propagowania działań jakiejkolwiek ideologii, z którą był związany Bandera. Doskonale sobie zdajemy sprawę z powagi sytuacji. Nie tolerujemy takich działań. Nic nie wiedzieliśmy o tej sytuacji, wszystkiego dowiedzieliśmy się z Facebooka. Przepraszamy wszystkich, którzy zostali dotknięci tą sytuacją. Kierowca został pociągnięty do odpowiedzialności. Zareagowaliśmy natychmiast po otrzymaniu informacji – poinformował przedstawiciel firmy.

Internauci od kilku godzin zamieszczają na profilu firmy komentarze ze zdjęciem ciężarówki pisząc, że kierowca gloryfikuje Stepana Banderę. Należy przypomnieć, że Bandera jest odpowiedzialny za czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), zaś UPA to jej zbrojne ramię odpowiedzialna za masowe zbrodnie dokonywane na Polakach w latach 1943-1945. Według polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. osób.

(fot. nadesłane)

Zobacz również

67 komentarzy

  1. No proszę 🙂 Swastyka może być „hinduskim symbolem szczęścia”, ale napis „BANDERA”, który może mieć wiele różnych znaczeń i wcale nie musi odnosić się do przywódcy UPA już wielce Polaków oburza 🙂

    Czyli, reasumując, faszyści są ok, pod warunkiem, że są nasi 🙂

  2. Dlaczego nie napisano, jaka to jest firma i dlaczego nie złożono doniesienia do prokuratury? – To jest przestępstwo ścigane z urzędu!

  3. Powinni go odesłać do domu z zakazem wstepu do polski

  4. Bandera (z hiszp. Bandera) – przynależność państwowa statku (np. statek bandery estońskiej), w węższym znaczeniu podstawowa flaga podnoszona na jednostce pływającej, określająca tę przynależność.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zbliża się 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Lublinie odbędzie się piknik z kombatantami
Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”