Ciekawostki przemytnicze na granicy. Skóra z wilka i nie tylko (zdjęcia)

W listopadzie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli drogowych ujawnili nielegalne papierosy, ale również marihuanę, bursztyn, okazy CITES i monety.

Narkotyki

350 g marihuany próbował przemycić do Polski obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił przy odprawie żadnych towarów akcyzowych. Marihuanę spakowaną w trzy woreczki foliowe ukrył pod odzieżą. Mężczyznę wraz z zatrzymanym narkotykiem przekazano policjantom z Hrubieszowa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Skóra z wilka

Podczas kontroli samochodu przekraczającego granicę w Terespolu funkcjonariusze ujawnili wyprawioną skórę wilka szarego – okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Skóra leżała na fotelu kierowcy, 33-letniego obywatela Rosji. Mężczyzna wyjaśnił, że ujawniony okaz kupił w sklepie w Moskwie za kwotę 5000 rubli. Skóra miała być przeznaczona do wyłożenia siedzenia w samochodzie w celu poprawy komfortu jazdy.

Niestety mężczyzna nie posiadał odpowiednich dokumentów dot. CITES, zezwalających na legalny przewóz skóry przez granicę.

Bursztyn

Podczas szczegółowiej kontroli samochodu osobowego przekraczającego polsko-ukraińskie przejście graniczne w Zosinie, funkcjonariusze znaleźli w podszybiu pojazdu 6,5 kg bursztynu. Nieobrobione bryłki jantaru próbował przemycić obywatel Ukrainy.

Noktowizor

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem udaremnili wywóz noktowizora. Sprzęt przewoził na Ukrainę 40-letni obywatel tego kraju. Jak wyjaśnił zakupił urządzenie w Rzeszowie na potrzeby własne – jest myśliwym.

Noktowizor jest towarem podwójnego zastosowania. Są to towary, które mogą być użyte zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Na wywóz poza terytorium Unii Europejskiej takich towarów konieczne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw przedsiębiorczości i technologii.
Urządzenie zostało zatrzymane, a przeciwko obywatelowi Ukrainy wszczęto postępowanie karne – skarbowe.

Papierosy

W sumie w listopadzie br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego udaremnili na granicy w woj. lubelskim przemyt ponad 200 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 2,8 mln zł.

(fot. KAS)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Podpisaliście pod aktykułem: (fot. NOSG). To zatrzymań dokonali funkcjonariusze celno skarbowi czy nadbużańskiego oddziału straży granicznej?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach