Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Cięcie tlenowe metali: czy to proces, który zapewnia precyzję i bezpieczeństwo operatora?

Istnieje wiele metod obróbki tworzyw metalowych, jednak od lat do najpopularniejszych należy cięcie tlenowe. Fachowcy doceniają je za szereg zalet, pośród których jedna z największych to szybka praca z tworzywem. Czy cięcie tlenem jest precyzyjne i bezpieczne? Na czym właściwie polega cięcie metali tlenem? Sprawdźmy!

Cięcie tlenowe — podstawowe informacje

Jest to gaz niezbędny do życia, którym wszyscy oddychamy. Jednak jego właściwości umożliwiają również szerokie zastosowanie w przemyśle. Możliwe jest między innymi cięcie metali tlenem. Służą do tego specjalistyczne maszyny, oferowane przez fachowe firmy. Dobrym przykładem jest firma Eckert oferująca maszyny do cięcia tlenowego.

To przedsiębiorstwo, które działa na rynku od ponad 30 lat. Cięcie lancą tlenową od tej firmy to rozwiązanie dla wymagających. To innowacyjne urządzenia, należące do najlepszych na rynku.

Na czym polega cięcie tlenowe? Urządzenie rozpoczyna swoją pracę od nagrzania powierzchni obrabianego materiału do temperatury topnienia. Wykorzystywany jest do tego gaz palny, taki jak acetylen lub propan. Następnie do gry wchodzi tlen, który emitowany pod ciśnieniem prowadzi do zassania stopionego materiału. W kolejnym kroku dochodzi do jego przebicia i wypuszczenia go ze szczeliny. 

Precyzyjne cięcie tlenem

Dlaczego cięcie lancą tlenową jest tak popularne? Przyczyn jest wiele, jednak przede wszystkim cięcie tlenowe to metoda bardzo precyzyjna. Nawet w przypadku grubych materiałów metalowych cięcie jest niezwykle dokładne. Oczywiście pod warunkiem zastosowania wysokiej jakości sprzętu i jego poprawnej obsługi. Trzeba dobrze znać zasady cięcia palnikiem acetylenowo tlenowym, aby obróbka była precyzyjna.

Warto wymienić także inne zalety, jakie daje cięcie metali tlenem. Przede wszystkim są to:

  • cięcie pod niemal dowolnymi kątami,
  • relatywnie niskie koszty zakupu sprzętu,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • możliwość cięcia tlenowego nawet najgrubszych materiałów.

Należy w tym miejscu przyznać, że cięcie tlenem ma też pewne drobne wady. Za jedną z głównych uznaje się dość dużą strefę wpływu ciepła. Ponadto nie wszystkie materiały metalowe można poddać tego typu obróbce. Nadają się do tego tylko te, których temperatura topnienia nie jest wyższa niż 1050 stopni Celsjusza.

Cięcie metali tlenem — potencjalne zagrożenia

Czy cięcie tlenowe jest w pełni bezpieczne? Niewątpliwie istnieją pewne zagrożenia, podobne jak w przypadku spawania gazowego. Pod niektórymi względami spawanie gazowe i cięcie tlenowe są bardzo podobne. W obu przypadkach wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura. Dlatego też potencjalnym zagrożeniem jest rzecz jasna oparzenie.

Należy w tym miejscu podkreślić, że cięcie tlenowe z użyciem nowoczesnych urządzeń jest bezpieczniejsze niż przy zastosowaniu sprzętu starego typu. Nowe maszyny posiadają szereg zabezpieczeń, dzięki którym praca operatora jest o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa, jednak ważne są też wiedza i doświadczenie, jakimi dysponuje. 

Cięcie palnikiem acetylenowo tlenowym wymaga szczególnej ostrożności. Niezbędna jest doskonała znajomość specyfiki urządzenia oraz zasad BHP. Dlatego też cięcie tlenem powinno się zlecać tylko fachowcom po odpowiednim przeszkoleniu. Należy jednak podkreślić, że przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, spawanie gazowe i cięcie tlenowe to bezpieczne sposoby obróbki materiałów metalowych. 

(fot. www.freepik.com)