Choć w kalendarzu zima, gdzie nie spojrzeć widać wiosnę

Przemijająca powoli zima była wyjątkowo łagodna, o śniegu i silnych mrozach większość z nas dawno już zapomniała. Nadszedł czas na wiosnę, która choć w kalendarzu rozpocznie się dopiero 20 marca, to w przyrodzie jest już widoczna na każdym kroku.

Jak zawsze jednym z pierwszych zwiastunów wiosny są przebiśniegi. Ich białe kwiaty dostrzec można w większości ogrodów, teraz zaczyna kwitnąć również wawrzynek wilczełyko. W Orchowcu w powiecie krasnostawskim zakwitła złoć żółta. To nie jedyne zwiastuny wiosny. Pylić zaczęły też leszczyny a wiele innych drzew i krzewów, puszcza już pąki. Na niektórych dostrzec można już pierwsze liście. Z dnia na dzień wzmagają się również odgłosy ptaków, słychać ich coraz więcej i są coraz głośniejsze.

Na Roztoczu jeszcze w lutym przyszło na świat pierwsze w tym roku źrebie konika polskiego. Jest to już 182 urodzony źrebak w istniejącej tam od 1982 roku hodowli rezerwatowej. Jego matką jest klacz Treska, która z kolei została urodzona przez klacz Trzmielinę. Ta zaś w tym roku skończy 33 lata i obecnie jest najstarszym konikiem polskim urodzonym w Roztoczańskim Parku Narodowym i jednym z najstarszych koników polskich w naszym kraju.

W wielu miejscach naszego regionu, najczęściej w okolicach zbiorników wodnych, można już spotkać pierwsze żurawie. Ich doniosłego głosu nie da się pomylić z żadnym innym. – W czwartek wieczorem leciały nad Bystrzejowicami Trzecimi. Słychać je było nawet przez zamknięte okno – pisał do nas Jakub. Część tych ptaków przylatuje do naszego kraju znacznie wcześniej, po to by zająć jak najlepsze miejsca, gdzie występuje duża dostępność pokarmu. Pozwoli to im jak najlepiej odchować potomstwo a jednocześnie nie tracić zbyt dużo sił na zdobywanie pożywienia.

Także w rejonie rzek i jezior są już kaczki i gęsi gęgawy, które zwykle jako pierwsze po zimie pojawiają się w naszym kraju. Z kolei na polach rozpoczęły się gody lisów oraz zajęcy. Ogólnie bardzo łatwo zauważyć już wiosenne ożywienie wśród dzikiej zwierzyny.

(fot. lublin112, Paweł Marczakowski RPN, nadesłane Andrzej,
2016-03-06 14:16:00

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Asfalt - ten prawdziwy (nie jakiś tam składkowy Afromerykanin)

  Żadne żurawie, kaczki, a nawet gęsi gęgawy wiosny nie czynią, tak jak i np. krótko ubrane dziewczyny, prawdziwa wiosna się zacznie wraz z przylotem bocianów.
  A tej wiosny mogą nanieść nam mniej, lub bardziej prawdziwych Polaków, sporo więcej bo jak Rząd zacznie wypłacać +500 to zamówień będą mieć multum, albo jeszcze więcej.
  Co może spowodować klęskę urodzaju.
  Nie ma sie co cieszyć. 🙂

 2. Dzisiaj 13 stopni miałem.

  • Studętkom jezdem to wiem, że...

   13 stopni to nienormalna temperatura dla człowieka – powinno być 36,6
   gdzie tak się wychłodziłeś?

   • Dyrdymałkówna

    To chyba tylko jego „ptaszek” ma 13 stopni. Weź go schowaj i zapnij rozporek,
    Rozgrzeje się bidula. 😀

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia