Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm otrzymał ponad 100 mln zł na nowe autobusy. Komunikacja miejska będzie bezpłatna

Całkowitą wymianę taboru komunikacji miejskiej zaplanowały władze Chełma. Miasto otrzymało właśnie ponad 100 milionów złotych dofinansowania na tan cel.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał ponad 100 milionów złotych dla Chełma na zakup nowych pojazdów komunikacji miejskiej. Miasto podjęło decyzję o wymianie taboru Chełmskich Linii Autobusowych i na początku roku złożyło wniosek o dofinansowanie.

W ramach programu „Zielony Transport Publiczny” zaplanowano kupno 15 autobusów elektrycznych oraz 15 pojazdów napędzanych wodorem. Do tego dochodzi budowa stacji tankowania autobusów wodorem oraz sieci punktów ładowania autobusów elektrycznych, a także szkolenia dla kierowców i mechaników.

Jak wyjaśniają władze miasta, dzięki dotacji w ciągu dwóch lat wymieniony zostanie cały tabor Chełmskich Linii Autobusowych. Oprócz planowanych 30 elektrycznych i wodorowych autobusów, miasto już teraz kupiło sześć niskoemisyjnych autobusów. Niedawno rozstrzygnięty został przetarg, który wygrał Solaris.

Każdy z pojazdów ma być niskopodłogowy i posiadać co najmniej 60 miejsc dla pasażerów, w tym minimum 18 miejsc siedzących. Na wyposażeniu oczywiście ma być również klimatyzacja, system zliczania pasażerów, monitoring, oraz co najmniej dwa gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

– To dla nas, nie boję się tego określenia, prawdziwy przełom cywilizacyjny. Będziemy również jednym z pierwszych miast, które praktycznie w całości realizować będzie transport publiczny z wykorzystaniem autobusów wodorowych – mówi Prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Obecnie tabor Chełmskich Linii Autobusowych to 34 sztuki używanych Mercedesów-Benz O530, które wcześniej eksploatowane były na terenie Niemiec. Władze miasta zapowiedziały jednocześnie, że od 1 września pasażerowie nie będą musieli już korzystać z biletów. Wprowadzona zostanie bezpłatna komunikacja miejska.

(fot. CLA)

37 komentarzy

  1. przecież te piniądze pochodzą z naszych wspolnych podatków. a dostanie je 1 miasto w nagrode za poparcie w wyborach.
    czym wy sie tu zachwycacie ?

  2. Tylko czemu nie narodowy Autosan ? Tylko zachodniokapitalistyczny Hiszpański Solaris ?

  3. to wszystko powinno iść z polskiej fabryki i polskiej myśli technicznej a nie za nazwę wyprowadzać kasę za granice – ale tak to jest jak darmowym się gęby zapycha aby rozum nie pracował!

  4. Ale to pisiorki sponsorują dla pisiorskiego samorządu i autobusy nie od polskiego producenta, skandal.

  5. SOBIEPAŃSTWO się sprawdza. Kto nie z nami ten przeci nam śpiewał Jacek Kaczmarski całkiem nie tak dawno.

Z kraju