Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcieć to móc. Uczniowie z Lublina zdobyli pieniądze na realizację swojego projektu

Projekt edukacyjny dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie znalazł się w gronie laureatów IX edycji konkursu “Projekt z klasą”, organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. To jedyna szkoła z naszego regionu, która znalazła się w gronie finalistów.

Zakończyła się IX już edycja konkursu „Projekt z klasą” organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Jest to konkurs edukacyjny, ogłaszany co roku w październiku. Uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli mają dwa miesiące na zgłaszanie pomysłów, na realizację których chcieliby uzyskać wsparcie finansowe.

Wyniki konkursu ogłaszane są zawsze w styczniu. W tym roku w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas od 4 do 8 szkół podstawowych oraz uczniowie ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

W tej edycji konkursu wzięło udział ponad 20 tysięcy uczniów, podzielonych na 640 grup projektowych, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Jury konkursowe oraz internauci wybrali łącznie 50 zwycięskich zespołów, które zostaną nagrodzone grantami na realizację projektów, ufundowanymi przez organizatora konkursu – wydawnictwo Nowa Era. Łączna wartość grantów to aż 62 tysięcy złotych!

W ramach konkursu uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli zgłaszają pomysły, a jury po ich ocenie przyznaje granty finansowe wspierające ich realizację.

Dzięki temu uczniowie mają szansę na spełnienie marzeń oraz możliwość wdrożenia w życie swoich planów. Uczą się, jak przejść drogę od projektowania do wykonania. Zyskują teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, a przede wszystkim nabywają przekonania, że chcieć, to móc, dlatego zawsze warto się starać.

– Z roku na rok inicjatywy uczniów są coraz bardziej ambitne. Dotyczy to nie tylko imponującego poziomu technologicznego zgłaszanych projektów, ale przede wszystkim ich wpływu na życie lokalnej społeczności – mówi Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu Projekt z klasą. – Wiele projektów miało na celu integrację i uwrażliwienie na sytuację osób wykluczonych społecznie. Uczniowie coraz częściej wychodzą też z działaniem poza granice Polski – pomagają dzieciom z rejonów objętych wojną lub głodem, nawiązują współpracę naukową z uczniami szkół z zagranicy – dodaje Małgorzata Jankowska.

Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na projekty, które wychodzą zarówno poza program nauczania, jak i poza mury szkolne. Ważne było również, jaki cel ostatecznie kryje się za prezentowanymi pomysłami. Oceniano także jakość pracy zespołowej i podział zadań, uwzględniający różne kompetencje uczniów. Wśród laureatów jest grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, która zgłosiła projekt Programujemy z Henrykiem Sienkiewiczem.

Celem projektu jest stworzenie gry, pomocy edukacyjnej, z użyciem robota o życiu i działalności Henryka Sienkiewicza, który jest patronem szkoły. Do tego ważna jest nauka programowania i kodowania przez zabawę, przedstawienie życiorysu i działalności patrona szkoły całej społeczności szkolnej w nowatorski sposób, kształtowanie myślenia komputacyjnego czy też wykorzystanie wiedzy i umiejętności z innych przedmiotów m.in. historii i języka polskiego do stworzenia gry. Nie można zapomnieć o rozwijaniu kreatywności uczniów, współpracy w grupie i kształtowaniu umiejętności prezentacji własnej pracy wśród rówieśników.

Elementami unikatowymi projektu ma być wykorzystanie ozobotów w edukacji polonistycznej i historycznej jak też korelacja pomiędzy informatyką – nauką programowania, a innymi przedmiotami i edukacjami. Program realizowany będzie na terenie szkoły, zaplanowano, że ukończony zostanie do maja 2019 roku. Za uzyskane z grantu fundusze zakupione mają być puzzle do programowania ozobotów oraz tablet, który będzie wykorzystywany zarówno w programowaniu jak i dokumentowaniu przebiegu projektu.

(fot. nadesłane)

Komentarze wyłączone

Z kraju