690 680 960

Chcą zlikwidować najstarszą szkołę w Nałęczowie. Jutro odbędzie się protest w obronie placówki

Społeczność oraz uczniowie nałęczowskiego Ekonomika, zamierzają jutro protestować w obronie swojej szkoły. Wszystko w związku z pomysłami radnych dotyczącymi likwidacji placówki.

W czwartek o godzinie 15 na sesji Rady Miasta w Nałęczowie ma zapaść decyzja o dalszych losach Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego. Społeczność popularnie zwanego Ekonomika, nie zgadza się z pomysłem radnych dotyczących likwidacji placówki. Pod koniec marca podjęli oni bowiem uchwałę, dzięki której organem prowadzącym ma zostać Powiat Puławski. Do tego kilka dni temu, komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały wniosek o rozwiązaniu Zespołu Szkół i włączeniu go do powiatu.

Ma to być realizacja istniejącego już od pewnego czasu planu, przeniesienia Zespołu Szkół i połączenia go z inną ze szkół, mianowicie Liceum Ogólnokształcącym. Będzie to skutkować przeniesieniem Ekonomika do budynku, w którym obecnie znajduje się szkoła podstawowa. Według władz powiatu, ma to pomóc w optymalnym zarządzaniu strukturą poszczególnych szkół. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na jutrzejszej sesji Rady Miasta. Plany te spowodowały protesty zarówno wśród pracowników szkoły jak też wśród uczniów.

-Burmistrz oraz pełniący jego wolę Radni, chcą likwidacji najstarszej, gdyż mającej 87 lat tradycji szkoły. Jest ona nie tylko największą szkołą ponadgimnazjalną na terenie gminy ale również najlepiej wyposażoną. Placówka liczy obecnie 218 uczniów, dla porównania pozostałe szkoły w Nałęczowie mają odpowiednio 158 i 100 uczniów. Walczymy w obronie szkoły, która od lat służy lokalnemu środowisku oraz jest jego wizytówką – poinformowali nas protestujący. Jak zaznaczają, nie są przeciwni łączeniu szkół ponadgimnazjalnych, zwłaszcza jeżeli inne szkoły mają kłopoty lokalowe. Sprzeciwiają się niszczeniu szkolnictwa ponadgimnazjalnego na terenie gminy.

Obecnie w Zespole Szkół im. Z. Chmielewskiego działają technikum ekonomiczne, informatyczne, hotelarskie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Władze placówki w związku z wrastającym zapotrzebowaniem na kształcenie kierunkowe, planują ponownie uruchomić Policealne Studium Zawodowe o specjalnościach m.in. usługi kosmetyczne, rachunkowość, informatyka czy też turystyka wiejska.

Protest ma się odbyć w czwartek o godzinie 15 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Nałęczowie.

(fot. nadesłane)
2016-04-20 20:11:59

16 komentarzy

 1. Dobrze niech to rozwiązują!
  Od lat poziom szkoły z roku na rok jest coraz gorszy, a wśród uczniów panuje juz przekonanie ze jak sie nie zda w jakiejś szkole ponadgimnazjalnej, należy sie przepisać do „ekonoma” bo tam „przepchnął”.
  W dodatku szkolą najnormalniej w świecie zaczyna przynosić duże koszty utrzymania i sie nie opłaca juz jej utrzymywać. Cóż historia historią, ale gdybyśmy sie tym kierowali to równie dobrze możemy ciągle jeździć maluchami bo to kawal historii, ale pytanie po co? A na koniec dodam ze jak już mowa o wizytówce Nałęczowa to jest nim liceum plastyczne, a nie „ekonomik”, ekonomik jeżeli juz wplywa źle na spostrzeganie Nałęczowa.
  A i jeszcze jedno, wiele ludzi ma pretensje do burmistrza czego on to źle nie robi, a takiego gospodarza jak dzisiejszy burmistrz przez nastepne 30 lat nie będzie.

  • Nałęczowiak, nie wiem skąd się urwałeś, ale na pewno nie z Nałęczowa, bo gadasz niesamowite głupoty, jakich już od dawna nie słyszałem. Tak się składa, że burmistrz jedyne pieniądze, jakie wydaje na szkołę, idą na ogrzewanie.
   Sale komputerowe, których jest obecnie 4, stanowiska, przygotowujące do egzaminów zawodowych, wszystko zostało to zorganizowane przez dyrektora tej szkoły, który napisał multum projektów, aby uatrakcyjnić jej ofertę.
   Po za tym Twój argument, aby przenieść szkołę, bo poziom jest kiepski, jest bezsensowny, czy jak zakład pracy ma mierne wyniki, to przeniesienie go w inne miejsce coś zmieni? Wątpię.
   Zresztą skoro masz takie „dobre” informacje, zapewne wiesz, że w ręce gminy zostały przekazane pieniądze (70 tys) na remont internatu, działającego obok szkoły. Do dzisiaj nawet grosz nie spłynął na remont tego budynku.
   Dzieci w podstawówce mogą na miejscu zjeść posiłki, będąc w budynku Ekonoma, będą musiały iść na stołówkę do pobliskiego internatu, co oznaczałoby dodatkowy kłopot dla nauczycieli, bo musieliby je ubrać( w zimie), zaprowadzić i z powrotem, brzmi to błaho, ale proszę sobie wyobrazić sytuację, że trzeba panować na kilkudziesięcioma dziećmi na raz.
   Dodatkowo pragnę nadmienić, iż korytarze w Ekonomie są strasznie długie, co będzie niesamowitą pokusą dla dzieci, aby biegać i zapewniam, że jeden nauczyciel nie da rady nad nimi zapanować.
   Na koniec poruszę jeszcze jedną kwestię – niepełnosprawnych. Podstawówka nie jest przystosowana do tego, aby uczyły się w niej osoby niepełnosprawne, w przeciwieństwie do Ekonoma, a obecnym uczniem Ekonomika jest osoba niepełnosprawna i jak ona ma w sobie podstawówce poradzić? Oczywiście, że szanowny pan burmistrz o tym nie pomyślał, jeśli Nałęczów miałby mieć takiego gospodarza przez 30 lat, to ja podziękuję, postoję.

 2. Jestem ZA przeniesieniem Ekonomika! Jak tego się nie zrobi to niestety za rok 2 szkoły ponad gimnazjalne zostaną zliwkidowane…brak naboru! Walczmy o przeniesienie, a nie o zamknięcie!

  • Ale czemu kosztem szkoły podstawowej? Nikt nie konsultował tego z mieszkańcami. Myślę że jest to ostatnia kadencja Tej rady miasta i burmistrza. Koszty utrzymania obecnego budynku Szkoły podstawowej są dużo niższe niż ekonomika i chce ten budynek oddadzą darmo starostwu a to jest działanie na szkodę gminy

 3. Tak, burmistrz wyśmienity…
  „Droga śmierci” – czyli wyjazd z Nałęczowa na Lublin od 30 lat taki sam. Burmistrz udaje, że problemu nie ma.
  Brak chodnika, brak oświetlenia, ruch duży piesi co chwile do biedronki idą i dosłownie ocierają się o samochody.
  Liczba śmiertelnych wypadków w tym miejscu jest zatrważająca.
  Młodzież jeżdżąca na bmx, deskorolkach, rolkach, hulajnogach itp po ulicach miasta, po parku zdrojowym- bo miejsca ku temu odpowiedniego nie ma. Były petycje, były pisma i nic. Burmistrz problemu nie widzi. Jakieś małe miejscowości mają skate-parki gdzie młodzież może bezpiecznie jeździć i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych- choćby w Poniatowej.
  Miejscowego Planu zagospodarawnia przestrzennego w Nałęczowie jak nie było tak nie ma. Wstyd i hańba. Mało jest takich gmin, gdzie nie ma tak ważnej rzeczy

  Burmistrz oczywiście, zrobił parę rzeczy jak choćby rewitalizacje parku- nie można tego przeoczyć. Jednak teza, że
  „takiego gospodarza jak dzisiejszy burmistrz przez nastepne 30 lat nie będzie.” to jakaś pomyłka…..

  • Zgadzam się z tą tezą Stevo. Uważam, że przez zamieszanie i kontrowersje burmistrz może zapłacić wysoką cenę, gdyż widać zainteresowanie mediów z naszego województwa…

  • Gdybyś sie zaglebil w temat to wiedzialbys ze burmistrz dzialal w sprawie chodnika na bochotnicy, lecz poza pasem drogi i jeden z tamtejszych mieszkańców sie na to nie zgodzil.
   A wybudowanie chodnika, jak i innych tego typu rzeczy w pasie drogi nie zalezy od burmistrza tylko od województwa. Oczywiście burmistrz może wniskowac i prowadzić rozmowy w tejże sprawie ale jednak nie jest to bezpośrednie dzialanie.
   A co do skateparku nie jest to na pewno duży koszt, i faktycznie sam się dziwie ze urząd nic nie zrobi w tym kierunku.

   • Nikt oczywiście nic nie wie – najlepiej ponarzekać itp…Nikt nie wie, że ta droga to wojewódzka i tylko województwo może cokolwiek przy niej zrobić. Zapomnieliście jak Zarząd dróg wojewódzkich zrobił w balona gminę?? Gmina przygotowała całą dokumentację projektową dot budowy chodnika..ponad 100tyś zł…i co zrobiło ZDW?? Nic – wszystko poszło do kosza! Dla dociekliwych: Gmina zrobi tam chodnik, nie przy drodze ale po działkach prywatnych właścicieli. Wszyscy już wyrazili zgodę, trwają prace przygotowujące projekty…Najlepiej narzekać, gadać, opluwać…nie lepiej się cokolwiek dowiedzieć? Nie wspomnę o miejscowym planie….jak to napisał STEVO: nie pamiętasz dlaczego gmina nie ma planu?? Wyparował? Dowiedz się u źródła a nie pisz kłamstw jak Menadżer Ekonomika!

    • Menadżera to wybrał obecny burmistrz i bez konkursu przedłużył mu umowę, bo menadżer nie może być dyrektorem bo nie ma uprawnień. A córka menadżera jak wiesz to rodzina burmistrza

    • Manager ekonomika został zatrudniony przez organ prowadzący czyli burmistrza.osoba bez kwalifikacji ale trzeba jakoś znaleźć rozwiązanie aby zatrudnić znajomego. Każdy chyba wie o powiazaniach rodzinnych managea i burmistrza. A czy zona radnego ma już zagwarantowany etat w „nowej” szkole?

    • „Nikt nie wie, że ta droga to wojewódzka i tylko województwo może cokolwiek przy niej zrobić”
     No nie do końca. Polecam poczytać jak to było w Biłgoraju.
     Przebudowa dróg wojewódzkich 835 i 858, inwestorem było miasto, zrobiło projekt załatwiło sobie dofinansowanie i przeprowadziło inwestycję (ZDW coś tam tylko dorzucił do wkładu własnego).
     Budowa obwodnicy północnej, wszystko zrobiło miasto, a teraz ZDW przejmie ją i będzie to droga wojewódzka.
     Przebudowa obwodnicy JP2 (część to droga wojewódzka, część powiatowa). ZDW przez kilka lat niby się zabierał do inwestycji jak pies do jeża, ale wyszło tyle, że nie dostali dofinansowania, bo UE stwierdziła, że nie ma gwarancji ukończenia inwestycji w okresie rozliczeniowym 2007-2013. To wtedy miasto samo zrobiło dokumentację, pozyskało dofinansowanie i zrealizowało inwestycję (zdążyło w okresie rozliczeniowym 2007-2013), a teraz tą gotową drogę przejmie ZDW i będzie ona w całości wojewódzka.
     Więc jak się chce to można 😉

   • Nałęczowiak piszesz ze burmistrz tylko może wnioskować itd a co zrobił w tej sprawie?

 4. Tradycja zostanie w pamięci absolwentów.( zaliczam się do nich rocznik 1986-1990),a to co dziś jest w tej szkole tylko przynosi ujme.,,,,bardzo niska zdawalność matur..,

 5. „chcą likwidacji najstarszej, gdyż mającej 87 lat tradycji szkoły.” – sorry plastyk nałęczowski jest starszy ma 110

 6. uczyłam się w tej szkole…Poziom zależy od nauczyciela, byli tacy co wymagali i zdawalność na maturze ich przedmiotów była dosyć dobra. Natomiast nie wszyscy wymagali… nie wiem jakie są opinie na dzień dzisiejszy o tej szkole… pamiętam że jak zaczynałam tam naukę w internacie było bardzo dużo osób, opłata za internat też była w miarę ok. Natomiast gdy kończyłam w internacie garstka osób , ale nic dziwnego za takie same pieniądze było można znaleźć fajny pokój

 7. Były wybory ? Były. Tylko wsie z gminy się ogarneły i dotychczas obecnego Burmistrza zmienic chciały. Sam Nałęczów wolał zostawić tego co był. Co on Wam narobił? No co? Że Wigilia co rok się odbywa , którą idealnie odzworowuje- chytra baba z Radonia, alczkolwiek ona z półmiskami nie uciekała.
  A co dołączenia Żeroma i Ekonoma, to tak pasuje jak śledzie do dżemu.
  Ok, ta szkoła miała poziom ale 10 lat temu a nie chwile obecną. Wszyskich kieruje myśl → a złoże papiery jak gdzie indziej nie przyjmą to Ekonom jest mój.
  Zabawna sytuacja. Szkoła MIAŁA tradycje i poziom. Teraz tego zabrakło.

Kursy walut

 • USD 4.3269zł -0.22%
 • GBP 5.302zł -0.63%
 • EUR 4.6069zł -0.31%
 • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas