Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chatka Żaka obiecuje świetną zabawę dla fanów gier fabularnych. Ale miłośnicy planszówek też znajdą tam coś dla siebie

W dniach 3-5 grudnia (piątek-niedziela) w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” otworzy się – jak zapowiadają organizatorzy imprezy – portal do „Innego Wymiaru”. Będzie to okazja dla pasjonatów przygód, aby dali się w nie wciągnąć i rozgrywali je jako główni bohaterowie.

– Przez 3 dni będziecie mogli przeżyć niezwykłą przygodę w ramach prelekcji, warsztatów, sesji RPG i LARP czy quizu – zapowiada Paweł Bik z Działu Komunikacji i Promocji ACKiM UMCS Chatka Żaka. – Doświadczycie zwycięstwa i przegranej w strefie z planszówkami. Zobaczycie ruchome obrazy z analogowej taśmy filmowej 35 mm. Usłyszycie na żywo koncert zespołu Percival “Wild Hunt Live”, który zagra muzykę wykorzystaną w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Gry fabularne – czytamy na portalu internetowym „Poszukiwacze Przygód” – są towarzyską zabawą, która polega na odgrywaniu ról w różnych okolicznościach. Przed zespołem graczy stawiane są zadania, zagadki i problemy, na które należy znaleźć rozwiązanie, wykorzystując do tego spryt, zdolność improwizacji oraz współpracę w grupie. Gracze wcielają się w bohaterów rodem z ulubionych książek i filmów, przeżywając fantastyczne przygody w światach wyobraźni tworzonych wspólnie przez uczestników rozgrywki. Odgrywanie postaci to zadanie z pogranicza teatru i dziecięcych zabaw – kto nie bawił się na podwórku w policjantów i złodziei, Indian i rewolwerowców? W grach fabularnych, aby było ciekawie i sprawiedliwie, obowiązują zasady gry. Pieczę nad tymi zasadami trzyma Mistrz Gry — jeden z graczy, którego zadaniem jest dodatkowo opowiadanie o świecie gry oraz odgrywanie spotykanych postaci. W efekcie zabawa w gry fabularne jest trochę jak czytanie ulubionej książki albo oglądanie ulubionego filmu — ale to my decydujemy, co zrobi bohater!

Portal „Poszukiwacze Przygód” tłumaczy również, czym różni się RPG od LARP-ów:

Jednym z dwóch rodzajów gier fabularnych są RPG (skrót od angielskiego role-playing games, czyli dosłownie „gry w odgrywanie”). Opierają się one przede wszystkim na opowiadaniu. W trakcie zabawy gracze spotykają się wspólnie w jednym miejscu i snują opowieść, przekazując sobie narrację. Mistrz Gry opisuje, co dzieje się dookoła, a gracze wcielają się w swoje postacie, opowiadając, gestykulując i rozmawiając ze sobą.

Drugim rodzajem gier fabularnych są LARP-y (czyli live-action roleplaying, dosłownie „odgrywanie na żywo”). LARP jest bardzo podobny do improwizowanego teatru! Przed rozpoczęciem gry każdy otrzymuje krótkie informacje o roli, którą będzie odgrywał — na przykład śmiałego rycerza albo spiskującego dworzanina. Kiedy rozpoczyna się rozgrywka, nic nie jest ustalone — wynik zabawy zależy od graczy, którzy mogą się porozumieć albo nie.

– Główną ideą „Innego Wymiaru” jest popularyzacja gier jako nośników kultury – aktywności wspierających rozwój osobisty i zawodowy, kreację siebie i twórczą ekspresję – zauważa Paweł Bik. – Naszym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń, rozwój umiejętności, integracja społeczności graczy. Stawiamy na przełamywanie barier w dostępie do kultury.

W „Innym Wymiarze” organizatorzy proponują:

Prelekcje – które prowadzone będą przez m.in.: Martynę Bakun, Tomka Frejtaga, Paulinę Pagę, Marię “Merry” Piątkowską, Pawła Potakowskiego, Annę Jakubowską, Adama Kwapińskiego, Bartłomieja Nycza.

Warsztaty autorstwa: Przemysława Buksińskiego ,Tomka Frejtaga, Stanisława Mamcarza, Marię “Merry” Piątkowską, Agatę Wiatr.

Przygody RPG – prowadzone przez m.in.: Stanisława Mamcarza, Artura Solarza, Pawła Potakowskiego, Agatę Wiatr.

Sesję LARP – przygotowaną przez Annę Jakubowską.

Koncertu zespołu Percival, który przeniesie nas w świat gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Przez cały czas trwania festiwalu będzie funkcjonować ogólnodostępna Strefa Gier z planszówkami oraz Strefa Wymiany EXP!

Impreza dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.

(fot. mat. org, tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. Omnikronowe rpg

    Ciekawe czy będzie zabawa w omnikrona. Jedyną słuszną planszówkę.

  2. Dofinansowane solidarnie przez PiS i PO, a to panie sam szatan w tych erpegach siedzi. Xiądz już to dawno nam mówił, ostrzegał! I pewnie jeszcze młodziaków na szczepienia namawiają…

Z kraju