Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem możliwe w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Groźne burzowe prognozy na sobotę

W piątek na terenie woj. lubelskiego prognozowane są burze. Przyniosą one lokalnie obfite opady deszczu. Co więcej, miejscami może również spaść grad. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 50-70 km/h.

W piątek Polska znajduje się pomiędzy płytkim niżem znad wschodniej Europy a obszarem podwyższonego ciśnienia na zachodzie kontynentu. W środkowych i górnych warstwach troposfery zaznacza się niż górny z centrum nad Podlasiem, który może wspomóc rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji we wschodniej części kraju.

Powietrze polarne zalegające w naszej części Europy charakteryzuje się umiarkowaną zawartością pary wodnej. Na skutek dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej rozpocznie się rozwój chmur kłębiastych cumulus i cumulonimbus.

Ze względu na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze będzie słaby. Przeważnie utworzą się krótkotrwałe komórki burzowe, które mogą przybrać charakter pulsacyjny. Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz mogą okazać się obfite opady pochodzenia konwekcyjnego o łącznej akumulacji 10-30 mm. Skutkować może to lokalnymi podtopieniami. Z najsilniej rozbudowanych w pionie chmur konwekcyjnych prawdopodobne są opady drobnego gradu do 1-2 cm. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 50-70 km/h.

Istnieje ryzyko powstania słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych, które mogę objąć kilka powiatów w jednym czasie. Obok jednej wygasającej struktury burzowej mogą powstawać kolejne. Szczególnie w godzinach popołudniowych.

Rozwój piątkowych burz będzie uzależniony od dziennego nagrzania warstwy granicznej, lokalnych stref zbieżności wiatru, jak i też ukształtowania terenu. Prognozowanie burz termicznych, które powstają bez współudziału frontów atmosferycznych stanowi duży problem dla modeli. Należy więc przyjąć, że lokalne burze mogą pojawić się w całym regionie. Należy śledzić w tej sytuacji niebo pod kątem oznak rozwoju konwekcji, jak i też dane radarowe, zdjęcia satelitarne oraz detektory wyładowań.

Pierwszych burz spodziewamy się już około południa, ale największa ilość chmur burzowych może pojawić dzisiaj się pomiędzy godziną 14 a 18. Komórki burzowe mają przemieszczać się powoli od zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Niektóre z nich przez około 30-40 minut mogą wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną. Szczególnie w sytuacji, gdy mocniej rozbudują się w pionie.

Prawdopodobnie pod wieczór burze zaczną zanikać, ale lokalne opady konwekcyjne i szybko słabnące burze mogą utrzymać się miejscami w pierwszej części nocy. Prawdopodobieństwo wystąpienia punktowych burz w regionie ocenia się dziś na 80%.

Zdecydowanie groźniejsze mogą okazać się burze, które przejdą w sobotę popołudniu i wieczorem. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych, jak i też lepiej zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem okażą się opady powodujące prawdopodobnie miejscowe podtopienia, grad do 1-3 cm i wiatr do 80-90 km/h. W sobotę rano podamy więcej szczegółów o weekendowym załamaniu pogody.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie lokalnych opadów konwekcyjnych i burz

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

  1. Z moich obserwacji prognoz w 112 wychodzi, że to co ma się dziać np. dziś, zwykle dociera do nas 2 dni później – ciekawe czy sprawdzi się co do tej prognozy 😆

  2. Troche pada ale to nie ulewa.

Z kraju