Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się we wtorek na obszarze woj. lubelskiego. Przyniosą silne ulewy i lokalnie drobny grad

W wtorek na terenie woj. lubelskiego prognozowane są burze. Obfite opady deszczu lokalnie mogą powodować podtopienia. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 65-70 km/h.

We wtorek nasz kraj będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia z centrum nad Ukrainą. Do naszej części Europy napływać będzie masa powietrze, jaka cechować ma się podwyższoną chwiejnością i wilgotnością. Cały kraj będzie w polu obniżonego ciśnienia. Można nawet rzec, że wystąpi słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia, dlatego przepływ mas powietrza będzie niewielki, a chmury burzowe przemieszczać mają się powoli. Temperatura wyniesie od 16°C do 19°C.

Oczekuje się opadów burzowych do około 20 mm, a lokalnie nawet do 30 mm i porywów wiatru do 65-70 km/h. Gdzieniegdzie prawdopodobne podtopienia.

Dzisiejsze warunki spowodują, że burze będą krótkotrwałe. Na ogół utworzą się pojedyncze komórki burzowe, a gdzieniegdzie tylko krótkotrwałe struktury wielokomórkowe. Inicjacja następnych burz uzależniona będzie od ukształtowania terenu, lokalnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej, jak i też stref zbieżności wiatru. Istotne mogą okazać się także prądy zstępujące z chmur Cumulonimbus (ang. outflow boundary), powodując na granicy wypływu zimnego powietrza rozwój kolejnych komórek burzowych.

Pierwsze burze mogą powstać już po godzinie 11, ale większa aktywność konwekcja wystąpi popołudniu. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, a w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć. Wtorkowe zjawiska burzowe możliwe są lokalnie w całym regionie. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Zaglądałem na radar pokazujący przemieszczanie się chmur i wychodzi na to, że co większe chmurki nie mają ochoty zaszczycić nas swoją wizytą, ale zobaczymy, może podobnież dobry Bóg, postanowi inaczej…

  2. Spójrz teraz. Już widać wyładowania w rejonie Zamość – Tomaszów.

Z kraju