Burze możliwe we wtorek na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobny grad, ulewy i silny wiatr
08:52 07-06-2022 | Autor: redakcja
Ubiegłej nocy byliśmy w ciepłym wycinku niżu ulokowanego w rejonie Danii. Napływało do nas bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu. Dlatego też w regionie temperatura wyniosła od 12°C do 15°C w najchłodniejszej części nocy. Prognozy numeryczne sugerują, że wtorek powinien przynieść burze w regionie.
Modele pogodowe wskazują, że dziś największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta głównie w powiatach na linii Wisły. Jednak prognozowanie zjawisk konwekcyjnych jest obarczone pewnym ryzykiem. Dlatego też lokalne burze mogą rozwinąć się w wielu powiatach woj. lubelskiego. Szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem. Temperatura wyniesie od 24°C do 27°C. Nie da się bardziej precyzyjnie prognozować komórek burzowych co do miejscowości. Tak precyzyjne prognozy jeszcze nie istnieją, dlatego obserwacja nieba, radarów i detektorów jest konieczna w dni burzowe.
Przepływ mas powietrza nie będzie dziś silny. Spodziewamy się pojedynczych komórek burzowych, miejscami połączą się w formacje wielokomórkowe, tworząc tzw. klastry burzowe. Możliwa jest umiarkowana i duża aktywność elektryczna. Lokalnie w burzach wysokość opadów sięgnie 20-30 mm. W 10 minut miejscami może spaść aż 10 mm deszczu. Zdarzyć mogą się opady gradu do 2 cm. Porywy w burzach sięgnąć mogą 70-75 km/h.
Wysoka aktywność burzowa może zostać utrzymana wieczorem i w pierwszej części nocy. W nocy kontynuowany będzie rozwój nowych ośrodków burzowych. Należy jednak dodać, że po zachodzie słońca potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk stopniowo ma powoli maleć. Podstawowym zjawiskiem, który może powodować szkody, a nawet podtopienia mogą okazać się opady burzowe o możliwej akumulacji 20-30 mm. Wyładowania atmosferyczne stwarzać mogą zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Początkowo istnieje ryzyko opadów gradu. W drugiej części nocy burze zaczną zanikać. Największa koncentracja chmur burzowych może zostać odnotowana na pograniczu woj. lubelskiego i mazowieckiego, ale punktowe burze prawdopodobne są jednak w całym regionie.
Prawdopodobieństwo lokalnych, miejscami nieco intensywniejszych burz ocenia się na 90%. Przy czym najwięcej komórek burzowych jest prognozowanych w powiecie opolskim, puławskim, ryckim oraz łukowskim. Burze są jednak zjawiskiem lokalnym, dlatego zaleca się obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulonimbus, danych radarowych, zdjęć satelitarnych i detektorów wyładowań.
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i punktowych zjawisk burzowych na bieżąco
(fot. lublin112.pl)
Przepowiednie Szanownych wróżbitów i jasnowidzów od pogody przyjmuję na równi godki znajomego bacy, który godo:
„Dzisiok, abo bedzie pogoda, abo bedzie loło…” (po polsku: fifty, fifty)
Złośliwi trawestują stare powiedzenie: „Jasnowidze przewidują, a Pan Bóg chmury nosi”.
Ale ja nie jestem złośliwa… 😆