Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Biuro podróży Neckermann Polska ogłasza upadłość. Za granicą jest kilka tysięcy osób

Osoby, które zakupiły wczasy w biurze podróży Neckermann Polska, nie mają już co liczyć na ich realizację. Firma ogłosiła właśnie zakończenie swojej działalności. Wielu klientów to mieszkańcy naszego regionu.

Stało się to, czego wiele osób się spodziewało. W środę biuro podróży Neckermann Polska złożyło oświadczenie o niewypłacalności. To oznacza upadek znajdującego się w pierwszej dziesiątce największych touroperatorów w Polsce. Działalność firmy została zawieszona z dniem dzisiejszym. Strona internetowa została wyłączona, zaś na profilu na Facebooku opublikowano oświadczenie, w którym zarząd wyjaśnia, iż przyczyną takiej sytuacji jest upadek brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, które to jest 100 proc. właścicielem Neckermann Polska. To zaś sprawiło, że polski oddział, pomimo stabilnej kondycji finansowej, nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki.

Jeszcze w poniedziałek zarząd Neckermann Polska zapewniał, że klienci nie mają się o co martwić. Podkreślano, że sytuacja finansowa firmy jest stabilna, a turyści przebywający za granicą nie odczują żadnych problemów. To samo miało dotyczyć osób, które wykupiły w firmie wyjazdy na terminy późniejsze. Wczoraj zaczęły wychodzić jednak na jaw fakty, iż turyści są wypraszani z hoteli i muszą samodzielnie opłacać swój dalszy pobyt. Z kolei nasi czytelnicy, którzy niebawem mieli wyjeżdżać na wczasy wykupione w Neckermann Polska kontaktowali się z hotelami i otrzymywali informacje, że owszem rezerwacja jest, jednak nieopłacona.

Wiadomo już, że na dzień dzisiejszy za granicą przebywa ok. 3,6 tys. turystów tego touroperatora. Takie dane zostały zgłoszone do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Zarząd Neckermann Polska wystosował też stosowny wniosek o uruchomienie bankowych gwarancji ubezpieczeniowych w celu pokrycia roszczeń swoich klientów, a także w celu sprowadzenia do kraju wszystkich osób pozostających obecnie za granicą. Na razie nie ma jeszcze pełnych danych mówiących o tym, ile osób wykupiło wyjazdy w tym biurze podróży. Wiadomo już jednak, że nie mają co one liczyć na ich realizację.

Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego tłumaczy, iż Neckermann Polska nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z podróżnymi o udział w imprezach turystycznych. Zaznacza jednak, że spółka posiada zabezpieczenie finansowe w postaci dwóch umów gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce. Jeżeli chodzi o osoby przebywające za granicą, Marszałek Województwa Mazowieckiego w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć ich koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu tych osób. Podróżni, którzy wnieśli wpłaty za wyjazd, który nie został lub nie zostanie zrealizowany, muszą się zgłaszać bezpośrednio do gwaranta. Uruchomiony został również całodobowy numer dla osób przebywających na wyjazdach zorganizowanych przez Neckermann Polska +48 22 522 29 00.

(fot. Neckermann)

7 komentarzy

 1. No i ***.
  Można było przewidzieć – mydlenie oczu aby mieć czas na „posprzątanie” 😉

  A tak przy okazji… od 17 lat nie jeżdżę na żadne wycieczki/wakacje organizowane przez „bióra podrurzy”. Ubezpieczenia grupowe w razie wypadku (niegroźnego) można sobie o tyłek potłuc…

  Nie potrzebuję ALL INCLUSIVE aby wypocząć. A wręcz – jest to zbyteczne. Wolę trochę dopłacić i zorganizować wyjazd po swojemu.

  Kto żyw niech pamięta – lepiej już nie będzie… 😀

  Tyla.

  • dokładnie, robię tak samo i jadę tam gdzie mi pasuje, nie potrzebna mi fałszywa uprzejmość turków i tunezyjczyków.

 2. Miejsze ryzyko kupic akcje na GPW niż wakacje w biurze podróży

 3. Czyli ci co zaplacili za wyjazd mogą sie pozegnac z pieniedzmi?
  Jeszcze wczoraj łgali, ze nie ogłoszą upadłosci.
  Orbisie wróc (razem z całą resztą).

 4. Nieźle. W poniedziałek info, że Neckermann nie ma żadnych problemów, we wtorek, że są pewne problemy, ale nie ma mowy o upadłości, a w środę – ojoj, nie ma biura podróży. Niezła polityka.

 5. Poprostu ZŁODZIEJE i tyle.