Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Białoruscy hakerzy wzięli za cel lubelską brygadę. „Chcą wywołać niepokój społeczny”

Wbrew otrzymywanym wiadomościom, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada nie zaangażowała się w działania militarne na terenie Ukrainy i nie prowadzi rekrutacji. To kolejny atak białoruskiej grupy hakerów.

W ostatnim czasie do skrzynek mailowych wielu osób trafiły wiadomości sygnowane ministerstwem obrony, które informują o rekrutacji do mającej swoją siedzibę w Lublinie „Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego”. Podobne treści wysyłano również za pomocą SMS-ów oraz poprzez komunikator Telegram. Ma ona rzekomo zaangażować się w działania militarne na terenie Ukrainy.

Tymczasem LITPOLUKRBRIG zapewnia, że żadnej rekrutacji nie prowadzi. Działający w ramach Ministerstwa Obrony Narodowej CSIRT, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego wskazuje, iż jest to zakrojona na szeroką skalę kampania dezinformacyjna.

– Proces kształtowania tła informacyjnego został zaaranżowany przez obiekty trwale zaangażowane w rosyjskie operacje dezinformacyjne. To kolejny incydent, w którym adwersarz łączy operacje w domenie informacyjno-psychologicznej z działaniami o charakterze technicznym w celu realizacji postawionych zadań – podkreśla CSIRT MON.

Wiadomo już, że za działania te odpowiada białoruska grupa hakerska UNC1151. Nie jest to pierwsze tego typu działanie w jej wykonaniu. W styczniu wysyłane były fałszywe maile od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zawierały informacje o konieczności przekazania danych na temat obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju.

Całość ma zaś na celu zakłócanie relacji polsko-ukraińskich, jak też współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami NATO. Do tego dochodzi dyskredytowanie pomocy udzielonej Ukrainie przez Polskę oraz pozostałe kraje NATO oraz stworzenie warunków do niepokojów społecznych. Nie bez znaczenia jest także pozyskiwanie informacji w celach wywiadowczych oraz wspieranie rosyjsko-białoruskich operacji przeciwko NATO.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

12 komentarzy

 1. Na telegramie cisza, wygląda że jakiś wojskowy musiał się działaniem wykazać przed przełożonymi.
  ….. I jeszcze ten tekst „Szybka atrybucja adwersarzy” xD

  • Dżesica (koleżanka Brajanka)

   Nooo… uczenie zabełkotane to musiał być przynajmniej jakiś doctor, albo i profesur…

 2. Wbrew otrzymywanym wiadomościom, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada nie zaangażowała się w działania militarne na terenie Ukrainy i nie prowadzi rekrutacji. – to najprawdziwsza prawda, bo nawet jak trzeba było rozminowywać tereny odzyskane od tych wrednych ruskich, to polskich wojskowych saperów, przebrano w policyjne mundury.

 3. Dziadek ze Slamsowa

  „Chcą wywołać niepokój społeczny” i udało im się.
  Osobiście jestem zaniepokojony ile jeszcze „Leopardów” trzeba oddać bohaterskim braciom, żeby biorąc za to wiele cystern paliwa, dbali o to, żeby ceny paliw w Polsce, Nie daj Boże, nie zmalały.

 4. Autor tego artykułu, obraża mnie sądząc, że sam, bez pomocy TVP Info i Radia z Torunia nie potrafię myśleć.

  • dla takich ja ty to tylko „tw stokrotka” i g#w#o prawda całą dobę

   • hahahaha o to to

   • Dziad swoje, a kołtun „puchacz’ z kołtunem „kokoszka”, swoje.
    Twarde, kołtuńskie dyski macie.

    • Ty za to właściciel jedynej prawdy objawionej z racją najswojszą i najmojszą hahahaha dobrze, że twój dysk miękki, strach pomyśleć co jeszcze miękkie hahahahahaha

     • Nie martw się o moje „miękkie”, jestem w tym wieku, ze jestem zadowolony z tego, ze pięknie wisi. 😆

 5. usia siusia białorusia , tryka jak nakazujet rasPupcin bo zakrenci zawora z gzom

 6. Witam No cóż jak widać propaganda w tym naszym skorumpowanym zawszonym kraju działa nie gorzej niż w Rosji bo wszystko co złe to wina Putina lub Łukaszenki ale nigdy przenigdy PISU zgrai aparatczyków nieudaczników afeciarzy kolesiostwa rozbroili Polska armię w pień która jest teraz gola i wesoła ale na papierku super mocna

Dodaj komentarz

Z kraju