690 680 960

Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat oraz refundacja terapii lekowej raka piersi

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Panie w wieku 45-74 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne. Obecnie z możliwości tej korzystają tylko osoby między 50 a 69 rokiem życia.

– Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. I dodaje: Przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowaliśmy nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet.

Ze względów technicznych dostęp do badań dla rozszerzonej grupy kobiet możliwy będzie od 1 listopada. Projekt rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji publicznych. Od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek trastuzumab derukstekan zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM – leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

Od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia lekiem olaparyb w leczeniu raka piersi w zakresie:

• pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Od 18 września do 31 października 2023 r. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu w celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi.

Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi.

Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października, będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną przez Ministra Zdrowia, w ramach programu lekowego B.9.FM.

– Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań! – apeluje minister Katarzyna Sójka.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, z wdzięcznością przyjmuje te informacje.

– To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu – mówi.

Prezes podkreśla też, że w leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie, ale najważniejsza jest profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna.

– Trzeba uświadamiać Polki, że samobadanie piersi to podstawa – zaznacza.

– Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Dlatego dziękuję za rozszerzenie programu. Dziękuję też za dostęp do bardzo skutecznego leku na zaawansowanego raka piersi – mówi prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.

Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, stwierdza, że zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent.

– Została pokonana ostatnia bariera jaką był dostęp do terapii – przekonuje.

Prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, podziękowała ministerstwu zdrowia.

– Zespół ministerstwa zdrowia wykazywał duże zrozumienie w rozmowach. To niezwykle ważne, że my, lekarze, znajdujemy w ministerstwie partnerów do rozmów i możemy znaleźć rozwiązanie ważnych dla nas wszystkich spraw – podkreśla.

Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat oraz refundacja terapii lekowej raka piersi

(źródło MZ)

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.3269zł -0.22%
  • GBP 5.302zł -0.63%
  • EUR 4.6069zł -0.31%
  • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas