Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie będzie sprawy o „gargamela”. Dyrektor COZL urażona komentarzami internautów

Swoboda wypowiedzi jak na razie zwyciężyła. Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej chciała ścigania internautów, którzy krytykowali kolorystykę budynku. Jednak prokuratura umorzyła postępowanie.

Od czasu pomalowania górującego nad Lublinem budynku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej na jaskrawe kolory, wśród mieszkańców miasta rozpętała się burza. Krytykowano dobór barw 11-piętrowego gmachu, który razi żółto-pomarańczowo-czarnymi kolorami. Kolorystyka wywołała wiele negatywnych głosów internautów, nie tylko pod materiałami prasowymi, lecz również na forach internetowych i na facebooku. Wiele osób domagało się przemalowania budynku, zaczęto zbierać nawet podpisy w tej sprawie.

Problem zauważyli także organizatorzy ogólnopolskiego konkursu „Makabryła Roku”. Jak wyjaśniano, obiekt, choć jest potrzebny miastu i całemu regionowi, jednak dość niefortunnie dobrano kolorystykę jego elewacji. Mieszkańcy Lublina i internauci określili budynek mianem „koszmarku”, „gargamela” i „nowotwora”. Wypowiedzi oburzonych użytkowników internetu nie spodobały się jednak Dyrektor COZL Elżbiecie Starosławskiej. Wyjaśniała ona, że kolor to rzecz gustu a barwy budynku zostały dobrane m.in. w oparciu o literaturę opisującą wpływ barw na pacjentów, co więcej, projekt kolorystyki budynku został wcześniej przedstawiony pracownikom i pacjentom i nikt nie miał zastrzeżeń.

W końcu za pośrednictwem kancelarii prawnej reprezentującej placówkę, złożyła zawiadomienie do prokuratury o zniesławienie, naruszenie czci i godności. Poszło o kilka komentarzy, w których internauci wyjaśniali co sądzą o podjętych decyzjach o wyborze kolorów elewacji. Prokuratura skierowała do m.in. lubelskich redakcji wnioski o podanie danych umożliwiających na ustalenie autorów wpisów. Jednak po analizie sprawy, dochodzenie zostało umorzone. Prokuratura orzekła, że w tego typu sprawie, pokrzywdzony musi dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej.

(fot. archiwum)
2015-11-03 19:30:40

37 komentarzy

  1. leczę się od 12 lat kolory teraz są bardzo przyjazne wczesniej odrzucało na sam widok wejście do tak szarego szpitala,,,,

  2. to internauci powinni wnieść pozew zbiorowy przeciwko pani dyrektor za zeszpecenie Lublina…jest to największy koszmar tego miasta…

  3. To jeżeli tak Was przerażają kolory tego budynku czemu nikt nie kwestionował tego wcześniej? Na wszystkich projektach wizualizacyjnych, które od kilku lat były prezentowane w COZL była ta kolorystyka budynków Centrum Onkologii i jakoś nie nikogo to nie raziło. Najlepiej wszystkim przerażonym tymi kolorami byłoby w czasach PRL-u, tam wszystko było szare,bure i ponure.

Z kraju