Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będą nowe wodociągi, kanalizacje i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na ten cel trafi 147 mln zł

Każda z gmin naszego regionu mogła starać się o środki na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Dziś podpisanych zostało 49 umów na realizację zadań.

We wtorek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przedstawiciele samorządów z województwa lubelskiego odebrali umowy na sfinansowanie inwestycji dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. Gminy, związki międzygminne oraz spółki gminne mogły ubiegać się o środki na budowę i modernizację wodociągów, kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków. W tej edycji programu zostało złożonych 138 wniosków na łączną sumę ponad 400 mln zł. Każda z gmin mogła bowiem zgłaszać zadania o wartości do 5 mln zł.

Ostatecznie sfinansowanych będzie 49 inwestycji o łącznej wartości prawie 147 mln zł. Za te środki wybudowanych i przebudowanych zostanie ok. 67 kilometrów sieci wodociągowej, ok. 20 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 29 oczyszczalni ścieków. Powstanie też 279 przydomowych oczyszczalni ścieków. W planach jest również budowa i przebudowa 17 ujęć wody. Co ważne, gminy nie muszą posiadać żadnego wkładu własnego jak też ponosić z tego tytułu żadnych wydatków, gdyż dofinansowanie wynosi 100 proc. kosztów.

Jak wyjaśnia członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, w naszym regionie wciąż jest zbyt mało sieci wodociągowych
i kanalizacyjnych. Dlatego też tego typu programy są bardzo ważne, aby poprawić ten stan rzeczy. Dodał, iż zainteresowanie naborem było ogromne, a Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich podjął już działania, żeby otrzymać kolejne środki ministerialne dla podmiotów znajdujących się na liście rezerwowej. Trwają starania, aby uzyskać dodatkowe 14 mln euro na ten cel.

Będą nowe wodociągi, kanalizacje i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na ten cel trafi 147 mln zł

(fot. UMWL)

9 komentarzy

 1. Z dnia na dzień bliżej do wyborów. Serce się raduje jakie to udoskonalenia i wodotryski zaoferuje nam ta banda!

 2. Najlepszy ten co pajacuje trzymając nad głową tablicę.

 3. Ciekawi nie u kogo powstanie te 279 przydomowych oczyszczalni ścieków. Na pewno u tych co mają odpowiednie legitymacje, kiedyś pzpr teraz pis!

 4. Droga redakcjo, piszcie jasno: „Trwają starania, aby uzyskać dodatkowe 14 mln euro na ten cel.” Czyli to ze środków tej wrednej unii co to nazwa jej nikomu z rządzących w pozytywnym kontekście przez patriotyczne usta nie przechodzi ale swe brudne i lepkie łapki po ojro wyciągają! 8*

 5. Może w końcu nasi rzadzący zaopatrzyliby niektore lokale komunalne i socjane w wodociągi i kanalizacje.Sa to pojedyńcze przypadki.Mamy XXI wiek,a ludzie żyją jak w średniowieczu.Wstyd panie Żuku!

 6. Brawo dla partii rządzącej Ale z drugiej strony po co jak mamy w Berlinie

 7. Kolejne ogłupianie elektoratu pisowskiego. Pan da, piesek grzecznie poliże dłoń w podzięce. Oby do wyborów

  • Ha Ha (nie mylić z "cha")

   Jarosław Kaczyński, a nawet pan premier Morawiecki, opowiadali Polakom, w TVPis, że jest tak dobrze, jak nigdy nie było, że mamy do czynienia w Polsce z „cudem podatkowym i gospodarczym.

  • Taki piesek jak ty szczeka na Polaka a szwabowi loda

Z kraju