Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Bardzo zła jakość powietrza w Lublinie i miastach regionu

Pogarsza się jakość powietrza w Lublinie i pozostałych miastach regionu. Sprzyjają temu warunki pogodowe, m.in. brak wiatru i silny mróz. Osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza mogą obecnie zrezygnować ze spacerów.

Najnowsze dane pomiarowe wskazują, że jakość powietrza w Lublinie obecnie jest bardzo zła. Do akumulacji zanieczyszczeń przyczyniają się m.in. warunki pogodowe – brak wiatru i silny mróz.

Na stacjach pomiarowych w centrum miasta notuje się duże wartości zanieczyszczeń tlenkiem węgla i pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5. Dane pomiarowe: tlenek węgla: 2306 µg/m3, dwutlenek azotu: 40.4 µg/m3, ozon: 5 µg/m3, pył zawieszony PM10: 200.5 µg/m3, dwutlenek siarki: 12.2 µg/m3, benzen: 10.3 µg/m3, pył zawieszony PM2.5: 196.1 µg/m3.

Podobna sytuacja występuje w takich miastach regionu jak: Janów Lubelski, Zamość, Dęblin, Hrubieszów, Puławy, Łuków, Parczew, Kraśnik, Biłgoraj i Chełm.

Przy złej jakości powietrza odradza się aktywność na powietrzu. Występuje zagrożenie dla osób z grup wrażliwych, czyli osób w podeszłym wieku, dzieci oraz osób ze schorzeniami układy oddechowego lub krwionośnego.

(fot. lublin112.pl, IMGW)

20 komentarzy

  1. Mam bardzo proste rozwiązanie- podłączyć wszystkie domy i mieszkania do miejskiego systemuogrzewania i sprawia załatwiona. Nawet jeśli elektrociepłownia byłaby opalana węglem, to ilość emisji pyłów i CO2 byłaby zdecydowanie niższa niż w tym momencie. A jeśli w kominach byłyby odpowiednie filtry to cała technologia wcale nie byłaby zbyt uciążliwa.

  2. po prostu owłosiony inaczej wyciął za mało drzew

  3. Nie kopcacy nie trujący

    A jaka ma być ta jakość powietrza ? Jak wiekszość ogrzewa domy kopciuchami ? Nie kopcą tylko kotły z podajnikiem ,czy to na ekogroszek czy pellet …reszta to utylizatory opału smrodzace i trujące wszystko wokół .Podziekujmy za to to sejmikowi wojewódzkiemu ,który zamiast jak inne województwa uchwalić uchwałę antysmogową ,nakazująca wymianą kopciuchów ,postanowił walczyć ze smogiem poprzez „edukację „…własnie widać jak skutecznie