Autostrada w naszym regionie będzie 10 lat szybciej niż planowano. Jest już harmonogram jej budowy

Jeszcze nie tak dawno rządowe plany mówiły, że autostrada w naszym regionie powstanie w 2035 roku. Później w ogóle zastanawiano się nad sensem jej budowy sugerując drogę ekspresową. Teraz wiadomo już, że szybki rozwój A2 jest konieczny.

Znaczącego przyśpieszenia nabrały prace związane z budową autostrady A2 od Warszawy do Białej Podlaskiej. Według najnowszych planów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa za pięć lat gotową autostradą będzie można dojechać do Siedlec a w 2025 roku do Białej Podlaskiej. Oznacza to, że trasa powstanie o 10 lat wcześniej, niż było to zapowiadane. Zmiany te tłumaczone są interesami Polski Wschodniej. Lepsze skomunikowanie tego regionu ma sprawić, że polepszy się sytuacja gospodarcza gdyż tereny te staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Jednak plany to nie wszystko. Równocześnie trwa ich wprowadzanie w życie. Właśnie podpisana została umowa na koncepcję programową dla kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o 37,5 km odcinek pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Opracowanie koncepcji pozwoli na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia postępowania przetargowego.

– Decyzja o przedłużeniu autostrady A2 na wschód jest konsekwentnie realizowana. Minister Andrzej Adamczyk realizuje też bardzo ważną dla aktywizacji Polski Wschodniej drogę S19, która przez naszych poprzedników została porzucona – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zadaniem projektanta, firmy Multiconsult Polska, jest opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, a także szczegółowe badania warunków geologicznych. Ogłoszenie przetargu dla tego odcinaka A2 jest planowane w 2019 r., natomiast podpisanie umowy na projekt i budowę w 2020 r. Jego przybliżona wartość może przekroczyć 1,5 mld zł. Oddanie inwestycji do ruchu zostało zaplanowane na 2023 r. Wcześniej GDDKiA podpisała umowy na budowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Prace budowlane mają się zakończyć w 2020 r.

(fot. GDDKiA)
2018-01-06 13:13:02

Zobacz również

52 komentarze

 1. Za niemca szybciej budowano. Widocznie mniej osob musialo w lape wziac i myslec jakich tu wałów narobic,zeby z publicznej kasy do własnej wydoic jak najwiecej.

 2. Kiedy będzie obwodnica wsi Warszawa żeby zmienić ją w miasto prawdziwie europejskie.

 3. Co mnie obchodzi jakaś tam autostrada do Białej Podl? Autostradą to przede wszystkim powinna być Via Carpatia i ewentualnie w przyszłości S17 z Warszawy do Lublina i dalej do Hrebennego. Po co budować autostrady do jakiś tam zapyziałych miasteczek, ani to lubelskie, ani to Mazowsze, a co najważniejsze droga będzie przebiegać ponad 100 km od stolicy województwa! W Lubelskiem powinien przede wszystkim się liczyć interes Lublina i okolicznych gmin (tzw. aglomeracji lubelskiej) anie jakiś tam zapyziałych dziur. Na rzecz rozwoju Lublina powinno iść 70% środków i powinno być to celem wszystkich polityków niezależnie z jakiej są opcji politycznej (PIS, PSL czy PO). Ale jak widać Bierecki i Szewczak mają w centrali partii wyższe przebicie.To Lublin powinien być magnesem ogniskującym główne inwestycje, a rozwój innych części województwa to dopiero melodia przyszłości. Wystarczająco byliśmy zapóźnienie do takiego Poznania, Gdańska, Wrocławia, miast wojewódzkich w innych częściach kraju. A Biała Podlaska jak chce to niech się odłączy i z Siedlcami utworzy osobne województwo. My (w Lublinie) płakać nie będziemy.

  • lublin to wiocha sama w sobie więc czego chcesz ??

  • Nie psuj rzadowej propagandy sukcesu, ciebie Duduś nie ułaskawi jak ci przyjda smutni panowie do domu rano.

  • Maro z lublina jak to dobrze, że już niedługo weekend się kończy i będziesz mógł wrócić do pługa albo dalej zamiatać chodnik pod tesco… Gów… niana robota, ale za to jaka wielkomiejska…

  • Aaron Fleischman

   „A Biała Podlaska jak chce to niech się odłączy i z Siedlcami utworzy osobne województwo. My (w Lublinie) płakać nie będziemy.”

   Oni w Białej Podlaskiej tym bardziej płakać nie będą, bo odkąd to miasto stało się na powrót „zad*piem Lublina” (tak jak było nim przed 1975 r.), następuje jego gospodarczy i cywilizacyjny upadek. Od 1999 r. zlikwidowano tam: Zakłady Włókiennicze „Biawena”, Bialskie Fabryki Mebli oraz lotnisko, które wielkością i infrastrukturą biło na głowę to, które teraz jest w Świdniku.

   W przypadku utworzenia takiego województwa, wraz z Białą Podlaską Lublinowi odpadną także powiaty: łukowski, radzyński, parczewski oraz włodawski, czyli jakaś 1/3 obecnego województwa lubelskiego.

   Uważam, że budowa autostrady A2. która połączy Siedlce z BP to istotnie dobry pretekst do utworzenia nowego województwa.

  • Jestem z Lublina j gdybyś był taki wielkomiejski wiedziałbys ze takie drogi sa bardzo potrzebne dla biznesu, no i tu właśnie Twoja małomiasteczkowość ,,wylazła” wolę szybko dojechać na stoisko targowe w Siedlacach Białej i Warszawie wracając ską do Lublina niż sprzedawac całe zycie w jednej budzie pod Zamkiem. To tylko przykład.

 4. Marko z Lublina ma racje 100% . Z Lubartowa do Białej jadę tyle samo co z Lubartowa do Lublina. Czekam na obwodnicę Niemiec, a także ekspresówkę do Białegostoku bo tam 19 jest tragiczna, i do Rzeszowa bo trochę jeżdżę.

 5. 10 to ona miała być temu a nie za

 6. Ludzie szacujcie się .Wszyscy są Polakami . Jak by była wojna to byście sobie nawzajem pomagali . W pokoju też trzeba umieć żyć i się szanować bez względu na to skąd ktoś jest.

 7. kulson, kulson co z Ciebie wyrośnie…

 8. a co w prawie na temat bojkotu piszą

 9. Mam nadzieję, że nie będzie płatna, tak jak obwodnica Mińsk Maz., przynajmniej przez jakiś czas….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja