Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Autobusy wodorowe ze Świdnika będą woziły pasażerów po Chełmie. Miasto kupiło 26 pojazdów (zdjęcia)

Pod koniec przyszłego roku flotę pojazdów komunikacji miejskiej w Chełmie zastąpią autobusy wodorowe. Dziś prezydent miasta podpisał umowę na ich zakup.

W poniedziałek przed budynkiem Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie podpisana została umowy na zakup autobusów wodorowych. Pojazdy zasilą tabor Chełmskich Linii Autobusowych. Kontrakt został zawarty ze spółką PAK-PCE, która ma dostarczyć 26 autobusów. Mają one zostać dostarczone w trzech transzach, ostatnia partia trafi do miasta do 30 października 2025 r.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek nie krył zadowolenia, że niebawem pasażerów woziły będą nowoczesne autobusy. Wskazywał jednocześnie na aspekty środowiskowe. Podkreślił, że po realizacji umowy Chełm będzie pierwszym miastem z pełnym, ekologicznym wodorowym taborem autobusowym.

Autobusy zostaną wyprodukowane w Świdniku. W ubiegłym roku rozpoczęła tam działalność fabryka grupy PAK-PCE. Autobusy wodorowe tak naprawdę mają napęd elektryczny. W pojeździe znajduje się bowiem ogniwo wodorowe, które w procesie odwrotnym do elektrolizy produkuje energię elektryczną.

O kontrakt na dostawę autobusów do Chełma walczyły trzy firmy. PAK-PCE złożyła najkorzystniejszą ofertę. Arthur-Bus wycenił swoje pojazdy na 101,5 mln zł, a Solaris na 126,6 mln zł. Miasto zapłaci za autobusy blisko 97 mln zł. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

10 komentarzy

 1. Z czego pozyskuje się wodór ?różne są dane:( nie jestem znawcą tematu 😉
  Prawie połowa produkowanego obecnie wodoru jest nadal wytwarzana przy użyciu konwencjonalnej metody reformingu parowego gazu ziemnego. Metoda ta wykorzystuje parę wodną do rozdzielenia gazu ziemnego na wodór i dwutlenek węgla (CO2).
  96% całego produkowanego obecnie wodoru pochodzi z paliw kopalnych. Tylko 4% jest wytwarzane przez elektrolizę wody. Jednak w najbliższym dziesięcioleciu stosunek ten powinien ulec zmianie na rzecz bezemisyjnej produkcji za pomocą wspomnianej elektrolizy wody.
  więc czy takie eko???

  • Właśnie nie znasz się a piszesz o jednej metodzie – jest kilka i bardziej eko jak to nazwałeś

   • nie znam się , i szukam wiadomości. to ,że są inne metody to znalazłem .
    Ale nigdzie nie znalazłem statystyk ,które metody są wykorzystywane, skup się ..,powszechnie i przemysłowo.
    A nie w laboratorium na politechnice.A jak nie mam danych to mam wątpliwości , bo myślę….

 2. Chełm będzie pierwszym miastem z pełnym, ekologicznym wodorowym taborem autobusowym z najdroższą komunikacją. Czyli żeby było stać na tankowanie trzeba będzie ciąć kursy.

 3. Może dziury cementem pozakleja ten Misiewicz ?
  Szkoda nowych autobusów po 3 mln za sztukę na te dziury w Borku i np na Jagiellońskiej , Hrubieszowskiej , pocztowej itd

 4. A w Lublinie wielkie G

 5. Tak rozwijają się miasta wolne od kolorowego syfu.

 6. A czy prezydent Chełma zdaje sobie sprawę, jakie będą koszty zakupu paliwa? Postawią jedną stację wodorową i będą dyktować ceny za wodór. Trzeba będzie płacić i płakać.

Dodaj komentarz