Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Hakerzy żądają 390 tys. dolarów okupu

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stało się celem ataku hakerskiego. Sprawcy włamania żądają okupu w wysokości 390 tys. dolarów.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal niebezpiecznik.pl przekazując, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od tygodnia ma sparaliżowaną łączność. Pomimo jednak problemów, śmigłowce latają do osób potrzebujących. Komunikacja odbywa się za pomocą alternatywnych środków łączności m.in. w oparciu o prywatne skrzynki i komórki. Przyczyną problemów jest niestety udany atak komputerowy.

Jak przekazał szef LPR prof. Robert Gałązkowski, jest to zamach na jednostkę, która codziennie niesie pomoc ludziom, tak chorym jak i poszkodowanym w nagłych zachorowaniach. Hakerzy, którzy sparaliżowali pracę LPR żądają niemal 400 tys. dolarów okupu.

Jak ustalił portal niebezpiecznik.pl strona internetowa LPR przestała działać 14 lutego. W kolejnych dniach zaczęły się również problemy z systemami kluczowymi dla ratowników.

W sprawie tych wydarzeń Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało dzisiaj oświadczenie.

Oświadczenie

Informujemy, że w dniu 14 lutego 2022 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe padło ofiarą bezprecedensowego cyberataku. Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom — chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transponu sanitamego. Atak ma postać ransomware, a atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów okupu za odszyfrowanie danych. Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji.

Pragniemy zapewnić, że od chwili ataku nie było ani jednego zawieszenia dyżurów z jego powodu. Wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów są na bieżąco realizowane. Służbv IT Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od 14 lutego 2022 roku 24 godziny na dobę współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami po to, by jak najszybciej odbudować uszkodzoną infrastrukturę teleinformatyczną. Zdarzenie zostało zgłoszone do właściwych służb i instytucji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komendą Główną Policji, Komendą Stołeczną Policji, Ministerstwem Zdrowia, CERT-em, CeZ-em i innymi właściwymi w sprawie podmiotami.

Dyrektor LPR, prof. Robert Gałazkowski dziękuje całej załodze LPR, w szczególności z pionu informatycznego, za heroiczną i pełną oddania walkę o jak najszybsze przywrócenie systemów IT do pełnej funkcjonalności.

Jednocześnie bardzo prosimy wszystkich, zwłaszcza przedstawicieli mediów, o wyrozumiałość w tej bardzo trudnej dla jednostki sytuacji. Robimy co w naszej mocy, aby już niebawem, móc w pełni z Państwem współpracować na dotychczasowych zasadach.

Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

(fot. lublin112.pl)

34 komentarze

 1. Pewnie mieli takie ustawienia na serwerze jak kiedyś ryży.
  Administrator : admin1
  Password :admin1

  • nie zdziwiłbym sie. Jakbyśmy nie mieli naszych „informatyków”, którzy potrafią to ogarnąć i to taniej.

 2. Zapewne towarzysze Rudego i jego gangusów.
  PZPR wzywa bratnią pomoc

  • Sukces rządu PiS

   Ty się taki urodziłeś czy dopiero po jakimś wypadku gdzie LPR nie zdążył dolecieć się stałeś?

 3. I oto PO w ten sposób siejąc zamęt popierając Putina chce przejąć w Polsce władzę. Aby potem wraz z Ukrainą oddać Polskę Moskwie.

  • Sukces rządu PiS

   To w końcu hakerski atak czy PO i Tusk zaatakowali? Czy po prostu od tej polityki i propagandy TVPis już wszystko Ci się w tej głowie pop….?

 4. ale to pogotowie nie ma dostępu do swojego serwera czy co ?. Wgrać na nowo cms i po temacie. Z pewnością powinni mieć jakieś back-upy.

 5. Ja też tak myślę opozycja powinna podać się do dymisji.

 6. Niedługo będzie atak hakerski na banki i ci co mają konta i karty kredytowe a nie posiadają gotówki zostaną na lodzie.

 7. Jak widzę wszyscy tutaj mylą pojęcie hacker-cracker.

 8. ruskie wuje

 9. Znaleźć i skazać za wielokrotne usiłowanie zabójstwa a nie jak to robią bojownicy Ziobry uznając za niską szkodliwość

 10. a ja życzę [***] i jego rodzinie żeby karetka i pogotowie nie zdążyło na czas jak bedą go potrzebować , i bedzie po problemie je…any pasożycie , synu k loaki i ..uja!

Z kraju