Apel o ostrożność nad Zalewem Zemborzyckim

Pomimo niewielkiego mrozu nie brakuje wędkarzy łowiących ryby spod lodu. Spacerowanie po Zalewie Zemborzyckim może być ryzykowne.

– Apelujemy o rozważne korzystanie z uroków Zalewu Zemborzyckiego zimą. W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy wędkarzy i inne osoby, które wchodzą na taflę zbiornika – mimo, że warstwa lodu pokrywająca Zalew jest bardzo cienka, krucha i niebezpieczna. Kategorycznie odradzamy wchodzenie w takich warunkach na taflę lodu przykrywającą lubelski zbiornik – informuje Miłosz Bednarczyk rzecznik prasowy MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie.

Apelujemy o rozwagę i zdroworozsądkowe zachowanie w pobliżu i na zbiornikach wodnych skutych lodem. Gdy pod człowiekiem załamie się lód i wpadnie on do wody na ratunek jest bardzo mało czasu. Osoba przebywająca w lodowatej wodzie jest w stanie przeżyć zaledwie kilka minut.

Dlatego też pomoc takim osobom musi być niezwykle szybka i skuteczna. Należy działać natychmiastowo i wezwać na miejsce odpowiednie służby. Podejmując ryzyko ratowania osoby uwięzionej w zimnej wodzie sami narażamy się na ryzyko utraty życia, zwłaszcza bez wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania.

Pomoc osobom, które wpadną do lodowatej wody niosą przede wszystkim strażacy. Są oni wyposażeni w specjalny sprzęt pomocny w tego typu akcjach. Aby pomoc ta była skuteczna a zarazem bezpieczna dla samych ratowników, niezbędne jest działanie w grupie.

Strażacy apelują do ludzi, by nie wchodzili na zamarznięte akweny wodne czy też rzeki. To, że w jednym miejscu lód ma np. 30 cm grubości nie oznacza, że jest bezpiecznie. Często zdarza się, że grubość pokrywy lodowej jest znacznie zróżnicowana, i np. kilka metrów dalej może ona mieć kilka centymetrów a to oznacza, że w przypadku wejścia człowieka na tak cienki lód, od razu się on załamie.

2017-01-04 09:13:37
(fot. lublin112.pl, grafika MSiT)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. A niech się topią,jak ostrzeżenia nie docierają do mózgu.

  • A kiedy ostanio topił się wędkarz w zimie na zalewie ?

   • Dokładnie, topią się lamusy i przegrywy życiowe, które kupują używane gopro na allegro i olx żeby zostać bohaterem na youtubach 🙂 Jak ktoś żył pod kloszem i tatuś z mamusią mu zabraniali wyjść nawet na padającą z nieba wodę (inaczej deszcz) to nie dziwne, że tym bardziej do zamarzniętej wody czuje fobię.
    Jak się ma odrobinę wiedzy z zakresu fizyki, choćby pierwsze kilkanaście lekcji w szkole podstawowej, a rodzic wziął kiedykolwiek na spacer nawet te kilka centymetrów poza chodnik, gdzie można napotkać tak niebywałe zjawisko jak zamarznięta kałuża, to wystarczy, żeby zdobyć podstawową wiedzę kiedy i jak gruby lód jest bezpieczny, a kiedy sobie odpuścić testowanie.
    Jak nie macie pojęcia o tym, że zamarznięty zbiornik może być w pełni bezpieczny to przestańcie siać ten ferment w komentarzach, bo tyle wiecie, co były prezydent komorowski o dobrej prezencji w podróżach międzynarodowych.

    • Skoro się wszelkiej maści mądrale rozpisały na moje piersze pytanie. Pytanie drugie kiedy ostatnio przeprowadzano akcję ratowniczą na zalewie zemborzyckim ratując wędkarza w zimie ?

 2. Skrajna nieodpowiedzialność . To niesamowite jak głupi są ludzie , ryzykują własne życie .

 3. Często tam chodzę i widziałem jezusów chodzących już nawet nie po cienkim lodzie, ale wręcz po wodzie. Dajcie im spokój. Oni nie są w stanie zrozumieć, co się do nich mówi. Tylko proszę nie marnować budżetowych (moich) pieniędzy na niepotrzebne akcje ratunkowe. Na wiosnę się ich wszystkich hurtem pozbiera przy zaporze – będzie taniej.

 4. Chcącemu nie stanie się krzywda. Jak głupim trzeba być, żeby wyłazić na lód, gdy od początku zimy temperatura oscyluje w okolicy zera…

 5. Akcja ratownicza osoby pełnoletniej powinna być z urzędu płatna. Bez żadnej dyskusji. Podobnie jak po jeździe po alkoholu, kilka tysięcy. Absolutnie nie zgadzam się na pokrywanie takich akcji pieniędzmi z budżetu !!!

 6. „To, że w jednym miejscu lód ma np. 30 cm grubości nie oznacza, że jest bezpiecznie”. Droga redakcjo, jednolity lód o grubości 30 cm utrzymuje samochód ciężarowy… Nie zmienia to faktu, że przy tak małych mrozach jeszcze trochę za wcześnie na spacerowanie na pewniaka.

 7. kazdy czlowiek placi podatki jest pelnoletni i odpowiada am za siebie wchodzac na taki zalew,wiec tak samo jemu jak i tobie przysluguje pomoc od panstwa jako platnika podatkow.Co ty to pleciesz zeby tazdego naliczali osobicie?To glupota!

 8. Na wiosnę wypłyną?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska