Apel do premiera o priorytetowe szczepienia pracowników handlu

Organizacje zrzeszające podmioty zatrudniające osoby w handlu wystosowały do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apel o priorytetowe szczepienia pracowników handlu.

Do premiera oraz ministra zdrowia trafił apel o priorytetowe zaszczepienie pracowników handlu przeciwko koronawirusowi. Organizacje, których przedstawiciele złożyli podpisy pod tym apelem zaznaczają, że grupą narażoną na duże ryzyko zakażenia są właśnie pracownicy handlu.

– W ostatnich dniach zapadła decyzja o przyspieszonym szczepieniu jednej z grup zawodowych, tj. nauczycieli. Grupą, która jest narażona na ryzyko kontaktu z koronawirusem są także pracownicy handlu. Codziennie mają oni kontakt z klientami. Ich zdrowie i dyspozycja są niezwykle ważne. Pracownicy handlu powinni mieć zagwarantowaną ochronę w postaci szczepień, nie tylko z uwagi na ich własne zdrowie i zdrowie ich rodzin, ale również ze względu na możliwość ustanowienia bariery dla rozprzestrzenia się zakażeń w przestrzeni publicznej – czytamy w apelu.

To pracownicy handlu muszą być dyspozycyjni oraz zapewniają utrzymanie ciągłości w obsłudze placówek handlowych. Co więcej zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa w zakresie zaopatrzenia obywateli w żywność i artykuły pierwszej potrzeby, a przy tym narażoną na ryzyko kontaktu z COVID-19 ze względu na regularne kontakty społeczne.

– Pandemia wyraźnie pokazała, jak kluczowa jest rola handlu w utrzymaniu ciągłości dostaw do sklepów i ważna z perspektywy zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczeństwa. Placówki handlowe stanęły na wysokości zadania, zapewniając obywatelom nieprzerwany i powszechny dostęp do żywności oraz wysokie standardy sanitarne mające zapobiegać zakażeniom. Zagwarantowanie szybkiego dostępu do szczepień tej grupie zawodowej pozwoli na dalsze, sprawne i bezpieczne utrzymanie ciągłości zaopatrzenia Polaków w żywność – czytamy w dalszej części apelu.

Autorzy pisma proszą o pilne uwzględnienie pracowników handlu, jako grupy priorytetowej do szczepienia przeciw COVID-19 w ramach I etapu Narodowego Programu Szczepień.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. TO co ten premier może, jak tylko apeluje…

 2. „Pandemia” pokazała że covid nie dotyczy pracowników handlu więc po co szczepić…?

  • Bo brakuje głupich do wyszczepienia i trzeba kolejną grupę przymusić. Dziadków dziesiątkuje szczepionka wiec trzeba znaleźć bardziej odpornych na tą eksperymentalną substancje.

 3. Ściema totalna

  Przecież ponad rok czasu mija i nie było takiej sytuacji, że podczas plandemii nagle nie było sprzedawców ze słynnych dyskontów. Ich się wirus nie ima? Pomimo tego, że te sklepy są od rana do wieczora pełne ludzi? Ludzie ogarnijcie się w końcu.

 4. Jak by się kierowano logiką, to pracownicy handlu i inni, którzy pracują byli by szczepieni przed emerytami, którym jest najłatwiej ograniczyć kontakty.
  Druga sprawa, szkoły pozamykane, bo dzieciaki się pozarażają, ale poniżej 18 roku chyba nie planują szczepić. Bo?
  Trzecia sprawa, służba zdrowia poszczepiona, a normalnie nie pracuje, nadal się odwacaja os pacjentów.

  Podobno w jednym z DPS w naszym woj. po szczepieniach wystąpiły masowe zachorowania i zgony? A we Francji po szczrpueniach służby zdrowia nie miał kto pracować, musieli zsprzestać szczrpień szczepionką zenka? Wolne media to nagłośnią?

 5. popieram, pracownicy handlu powinni być zaszczepieni w grupie 0

 6. ha ha a ile ekspedientek, kasjerów zachorowało? Żadna lub 1-2 na 1000. Już dawno są uodpornione a to dlatego, że na co dzień jest tak duża styczność z różnymi ludźmi, że ich organizmy są wytresowane do walki z każdym nowym wirusem. I nic takich ludzi nie ruszy, żaden wirusek. Solidarność jak zwykle krzyczy aby im składki płacić a nic nie zrobili dla pracowników. Związki zawodowe to przeszłość.

 7. Dlaczego handlu?? A pracowników transportu nie trzeba szczepić??? W ogóle po co szczepić 80+ skoro i tak siedza w domach a młodzi buszujac po galeriach robiac zakupy spotykają setki innych osób narażając siebie i bliskich?? Najważniejsze ze teatry w końcu otwarte, szlachta pewnie nudzi sie w domach ..;)

 8. Nik się na to nie zgodzi bo nie będzie komu pracować w sklepach po tej akcji.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja