Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Andrzej Duda w Lublinie na otwarciu II Forum Regionów Trójmorza (wideo, zdjęcia)

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Lublina, aby wziąć udział w otwarciu II Forum Regionów Trójmorza. Podczas wydarzenia wręczono prezydentowi nagrodę honorową. Została również podpisana Deklaracja Gospodarcza Sieci Regionów Trójmorza.

Podczas wystąpienia na otwarciu II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie Andrzej Duda przedstawił genezę powstania całej Idei Trójmorza.

– Idea Trójmorza zrodziła się na początku mojej prezydentury podczas spotkania z ówczesną Prezydent Chorwacji. Kierowałem się wtedy wspomnieniem działań, które prowadził śp. Prezydent Lech Kaczyński. Dziękuję marszałkowi województwa lubelskiego za zorganizowanie Forum Regionów Trójmorza. Cieszę się, bo to oznacza formułę współdziałania samorządów, wolę do tego, by łączyć nasze kraje. Musimy pamiętać, że Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. UE. Mamy ambicję i wolę do tego, by się rozwijać. Kraje Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako warte inwestowania. Tworząc Biuro Polityki Międzynarodowej podjęliśmy decyzję, by stworzyć Sekretariat ds. Inicjatywy Trójmorza. Liczę, że będzie on realną wartością dodaną pozwalającą na koordynację działań. Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami, rozwijać się, transformować nasze gospodarki i tworzyć nowe możliwości – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że aby tego dokonać, musimy działać wspólnie na wielu płaszczyznach.

– W okresie ostatnich 15 lat, nie licząc kryzysu związanego z pandemią, państwa Trójmorza rozwijały się najbardziej dynamicznie w całej Europie. Lublin to przykład tego, że Polska może się rozwijać w sposób zrównoważony, wreszcie i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczpospolitej czekała – dodał prezydent.

Andrzej Duda w Lublinie na otwarciu II Forum Regionów Trójmorza (wideo, zdjęcia)

Andrzej Duda w Lublinie na otwarciu II Forum Regionów Trójmorza (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo Kancelaria Prezydenta)

37 komentarzy

  1. ***** *** i ich wyborców

    Weź pal gumę stąd z tym swoim głupim uśmiechem, wooon!

  2. PiS i prezydent zmiażdżyli konkurencję.

  3. A na trybunach cała gmina Chrzanów -brawo p. prezydencie.

  4. W Y P A D palancie

  5. Już tak się zbłazniłeś POpaprańcu .******* że całe województwo brzuch boli że śmiechu .

  6. Cz Anżej właśnie pochwalił Żuka?

  7. Zawsze Maliniak.

Z kraju

Sport