Adwokat odpowiada na kolejne pytania naszych Czytelników

Publikujemy kolejny materiał poruszający często skomplikowane i nie do końca zrozumiałe aspekty dotyczące życia codziennego. Nasi czytelnicy poprosili bowiem o wyjaśnienie kolejnych kwestii z których rozwikłaniem trudno jest im sobie poradzić. Na pytania odpowiada lubelski adwokat Łukasz Lecyk.

Mąż jest alkoholikiem. Pije ciągami, ma objawy zespołu abstynencyjnego, krzywdzi bliskich. Chce się z nim rozwieść. Będę wnosiła o rozwód z orzeczeniem o jego winie. Jakie dowody złożyć w Sądzie?

Z praktyki wiem, że najczęściej występującymi przyczynami rozkładu pożycia – związanymi z naruszeniem obowiązków małżeńskich – są: właśnie alkoholizm, zdrady, przemoc domowa czy np. nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny.

W Sądzie można złożyć informację o założeniu Niebieskiej Karty, wyroki ze spraw karnych, które stwierdzają, że małżonek popełnił jakieś przestępstwo będąc pod wpływem alkoholu np. 178a k.k. (jazda pod wpływem alkoholu) czy 207 k.k. (znęcanie się). Jeśli mąż był skierowany na odwyk czy też terapię, warto złożyć dokumenty potwierdzające tę okoliczność. Jeśli małżonek był na izbie wytrzeźwień czy w szpitalu z związku ze swoim pijaństwem, warto złożyć do Sądu wniosek by ten zwrócił się do wskazanych instytucji z prośbą o potwierdzenie tego faktu. Można także dołączyć do pozwu nagrania, na których widać, że mąż znajduje się pod znacznym wpływem alkoholu. 

Jesteśmy po rozwodzie. W skład majątku wspólnego wchodzi dom. Większość pieniędzy na budowę domu mieliśmy z dochodów z pracy. Ale około 1/4 dali moi rodzice w formie darowizny. Darowizna była tylko na mnie. Czy mogę domagać się od byłej małżonki zwrotu nakładów na dom? Czy te pieniądze to był mój majątek osobisty?

Na pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, do majątku osobistego należą m. in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. Jako, że pieniądze z darowizny wchodziły w skład majątku osobistego, można z pewnością założyć, że dokonał Pan nakładów z majątku osobistego (pieniądze) na majątek wspólny (dom).

Zgodnie z art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Czytelnik może żądać zwrotu tego co włożył w dom. Może to zrobić np. podczas sprawy o podział majątku.

W 2012 r. byłem skazany za oszustwo. Wyrok to 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Czy w tej chwili jestem osobą niekaraną? Czy doszło do zatarcia skazania?

Tak, zgodnie z art. 76 kodeksu postępowania karnego, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Ale uwaga, jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę, środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

4 komentarze

 1. W 2020 roku chodziłam w kółko po PdP przez 2 godziny . Czy coś mi grozi?

 2. Jula ,grozi ci leczenie u psychoterapeuty ,bo nikt normlany nie chodzi w kółko przez 2 godziny po PdP

 3. Stek bzdur. To dziś sprawcami ropzadu większośći małżeństw są kobiety. Stare wyświechtane slogany typu-maz alkoholik itd to można sobie wsadzić w d…..to było dobre do sądu kiedyś…. Dziś jest jednak trochę inaczej.
  Chociaż u nas jest chyba najbardziej skostniale niesprawiedliwe orzecznictwo! Chyba najbardziej w Europie. W Polsce kobieta nawet jak jest zła (a w większości są) i jest sprawdzenia rozpadu związku to jej Irak się przyznaje prawo do opieki nad dzieckiem czy dziećmi. To jest właśnie ta Polska patola ta niesprawiedliwośc.Na Zachodzie zato nasze robaczki dostają w d.
  .są tam znane.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja