690 680 960

92 nowych terytorialsów złożyło przysięgę w Zamościu (zdjęcia)

1 października na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się kolejna w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady OT. Uroczystość wpisała się w obchody święta WOT i jubileusz 5-lecia formacji.

W sobotnie popołudnie, na Rynku Wielkim w Zamościu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 92 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, którzy ukończyli szkolenie podstawowe żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz 88 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego 19 Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleberga.

Wydarzenie licznie zgromadziło mieszkańców Zamościa, rodziny żołnierzy składających przysięgę, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, jak również kombatantów z regionu zamojskiego.

Gości powitał płk Tadeusz Nastarowicz, Dowódca 2 LBOT, który w szczególny sposób zwrócił się do żołnierzy – ochotników z Lubelszczyzny, którzy podjęli wyzwanie i trud 16-dniowego szkolenia podstawowego.

– Żołnierze, wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione przed wami zadania. Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Poznaliście podstawy wojskowości, które teraz będziecie doskonalić podczas szkoleń. Macie prawo czuć się dumni, z tego co osiągnęliście.

Tradycyjnie, list do składających przysięgę żołnierzy, wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. W liście tym czytamy, m.in.

– Dołączając do Sił Zbrojnych RP pokazujecie, że patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, etos służby to wartości, które są dla Was ważne. Swoją postawą propagujecie te wartości oraz potwierdzacie, ze służba w Wojsku Polskim to dobry wybór. Dzięki niej możecie pracować na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, a także rozwijać się poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności trudnych do uzyskania gdzie indziej.

Podczas uroczystość płk Tadeusz Nastarowicz, z okazji obchodzonego niedawno święta Wojsk Obrony Terytorialnej, wręczył żołnierzom 2 Lubelskiej Brygady OT odznaczenia pamiątkowe – „Medale za służbę w obronie granicy państwowej”, za wzorowe wykonywanie zadań w ramach operacji „Silne Wsparcie”.

Na zakończenie uroczystość odbyła się defilada pododdziałów. Następnie wszyscy goście mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem i uzbrojeniem żołnierzy 2 LBOT i 3 BZ.

Terytorialna służba wojskowa, jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej budowane są na fundamencie ochotników, którzy stanowią 90% stanu osobowego formacji. Ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 34 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Poświęcają oni swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.

(fot. WOT)

6 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Z tego wszystkiego, najbardziej cieszy fakt, że bezrobocie znów zmalało

  • Dziadek z tego najbardziej cieszy fakt, że Twoi w Moskwie znow mają pełniejsze gacie. Bo Ukraińcy ich gonią a uciekać nie będzie gdzie.

 2. Harcerzyki z procami pokroju Jakuba jelopa

 3. Kłos to twe wojsko jest tyle warte ile zużyto na niego materiału na mundury

  • Za to twoja ta cała druga armia trzeciego świata jest kozacka banda szabrowników gwałcicieli i upodlonych pajacyków a co do polskiego żołnierza to nie dorastacie mu do pięt

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas