Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

80. rocznica powołania UMCS w Lublinie. Wystawa plakatów w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki

Pokłosiem „6. Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin 2023” jest trwająca jeszcze wystawa plakatów w kategorii: 80. rocznica powołania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wydarzenie odbywające się pod Patronatem Honorowym JM Rektora UMCS prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego zorganizowane zostało przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS. Wystawę, która potrwa do 19 kwietnia br., zlokalizowano w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS (Kampus Zachodni, ul. Głęboka 43), a jej kuratorem jest dr Sebastian Smit.

Zgromadzone na wystawie prace wcześniej (czerwiec – październik 2023 r.) były już eksponowane w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach 6. Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin 2023 – kolejnej edycji konkursu, który przez 10 lat swojego istnienia wyrobił sobie renomę imprezy prestiżowej, będącej podsumowaniem najciekawszych działań w światowej sztuce plakatu.

Na wystawie zaprezentowanych wtedy zostało 360 najlepszych prac wyłonionych przez międzynarodowe jury z ponad 3500 plakatów nadesłanych na konkurs przez artystów profesjonalnych oraz studentów wyższych szkół artystycznych z kilkudziesięciu krajów. Ubiegłoroczne Biennale było podsumowaniem dokonań plakacistów z całego świata i przeglądem najciekawszych prac z lat 2021-2023. To był nie tylko konkurs, lecz i pole konfrontacji postaw twórczych, metod obrazowania i rozwiązań formalnych stosowanych przez artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, reprezentujących różne środowiska.

Tradycyjną formułą lubelskiego biennale, jako imprezy odbywającej się cyklicznie co dwa lata, jest prezentowanie prac studentów wyższych szkół artystycznych i profesjonalistów w tych samych przestrzeniach wystawienniczych. Jest to swoisty dialog pomiędzy autorami doświadczonymi, znanymi i uznanymi a debiutującą młodzieżą akademicką. Gwarantuje to świeżą optykę, niespotykaną na innych tego typu przeglądach.

Wstęp na wystawę plakatów poświęconą 80. rocznicy powołania UMCS jest bezpłatny, a ekspozycję można zwiedzać w dniach wtorek – piątek w godz. 12.00-15.00.

Tekst: Leszek Mikrut

2 komentarze

  1. Maria Skłodowska-Curie , poprawna pisownia w Polsce .

  2. Krzysztof Muszczyk

    Jeszcze jedna fabryka bezrobotnych i niebieskich ptaków. 😆

Dodaj komentarz