Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Od początku października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 35,4 tys. wniosków w sprawie nowego świadczenia.

W województwie lubelskim pracownicy instytucji do końca 2019 roku rozpatrzyli ponad 22,4 tys. wniosków, z czego 19,9 tys. zakończyło się przyznaniem świadczenia.

– Wprowadzenie tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych było ogromnym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś jednak mogę powiedzieć już, że udało nam się zrealizować to zadanie – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Decyzji odmownych było mniej niż 2,6 tys. Powodem odmów był brak niezdolności do samodzielnej egzystencji, przekroczenie limitu dochodu, a w mniej licznych przypadkach: mieszkanie zagranicą, przebywanie w zakładzie karnym albo wiek poniżej 18 roku życia.

Prawie pół miliona wniosków w Polsce

W skali kraju do wszystkich instytucji, przyznających 500 plus dla osób niesamodzielnych, trafiło w sumie 672,7 tys. wniosków, z tego najwięcej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – 469,3 tys. W prawie 232 tys. przypadków ZUS wydał już decyzję przyznającą świadczenie.
Pełne 500 zł otrzymują osoby, których dochód z innych świadczeń pieniężnych z budżetu państwa nie przekracza 1100 zł brutto.

Jeśli dochód jest wyższy, wypłata odbywa się według zasady „złotówka za złotówkę”. Dodatek uzupełnia wtedy kwotę otrzymywanych świadczeń tak, by wszystkie łącznie wynosiły 1600 zł brutto. Na przykład osoba z emeryturą w wysokości 1300 zł może liczyć na 300 zł. Większość osób (62 procent) otrzymuje pełne 500 zł. Świadczenia w wysokości 400-499 zł otrzymuje 8 procent uprawnionych, a po 9 procent dostaje świadczenie w przedziałach 300-399 zł i 200-299 zł.

Dla kogo 500 plus?

Przepisy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych weszły w życie 1 października 2019 roku. Przysługuje ono osobom, które spełniają łącznie kilka warunków: mają ukończone 18 lat, mieszkają legalnie w Polsce i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ich dochód ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych jest niższy niż 1600 zł brutto.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. A w efekcie szara strefa skorzysta i tzw. zarejestrowani bezrobotni którzy pracują na czarno .Nic dla normalnych ludzi …

  • Uderzyłeś się w głowę??? Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji potrzebuje pomocy przy podstawowych, codziennych czynnościach w domu. Nie jest w stanie pracować na czarno, na biało, ani w żadnym innym kolorze. Ciesz się, że możesz być normalnym, samodzielnym idiotą i nie zazdrość innym nieszczęścia

 2. A jeśli moja teściowa już od pół roku nie wstaje z łóżka to kto wydaje orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji? Mam przywieźć orzecznika ZUS, lekarza rodzinnego?

 3. No to cyganie już zacierają ręce z nowego dodatkowego przychodu gotówki. Niewiele ich to kosztowało. Państwo samo im w tym pomaga.

  • Boli ciebie polaczku że mamy więcej pieniędzy od was, co? Nawet pracować nie muszę a do szkoły nie hodziłem tylko od dziecka zarabiałem, kiedy ty odrabiałeś lekcie. Hehe śmieac mi sie hce z ciebie. Płać podatki płać na nas haha to wy robicie na nas i kto jest na goże a kto na dole????

 4. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Najbardziej wzruszyła mnie odmowa z powodu przebywania w zakładzie karnym…
  Bowiem nie wiedziałem, że i tacy trafiają za kratki, chociaż może to i dobrze, bo jak sami nie mogą egzystować… dobry klawisz zawsze pomoże

 5. do roman :
  Widać głąbie po twojej pisowni,że do szkoły nie chodziłeś.Masz naprawdę powód do dumy:-)

 6. Do roman . Nic mnie nie boli. Skąd wiesz czy nie mam więcej pieniędzy od Ciebie ?. W tym wszystkim boli to, że tacy jak Ty i Twoi rodowici ziomkowie rozmnażacie się powielając takie cuda. Nie przedstawiacie w swojej kulturze nic dobrego tylko jak pić, palić i okradać innych. Oczywiście musi być samochód i dywany na ścianie lub przed domem. Powiedz szczerze tu na forum przed czytelnikami. Ile cyganów pracuje lub podjęło pracę w woj. lubelskim ostatnio np. w ciągu 10-ciu lat. A ile żyje z zasiłku lub ZUS-u ? Tak szczerze. Czekam na info

 7. Przyznają ? serio ? śmiechu warte. Młodym bykom,leniom i nierobom płacą 500 plus ,bo napłodzili bachorów a znam sąsiadkę,która wymaga pomocy osób trzecich we wszystkim niemalże i ZUS odmówił przyznania 500 plus,odwołanie też nic nie wniosło.Zdolna do samodzielnej egzystencji nie wymaga pomocy.

 8. Powinni zlikwidować te wszystkie patologie

Z kraju