Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest corocznie 4 maja i jest to czas, w którym ludzie na całym świecie, a w szczególności w Polsce, wyrażają swoją wdzięczność i szacunek dla strażaków. Ten dzień ma na celu uhonorowanie pracy strażaków oraz zwrócenie uwagi na trudności i zagrożenia, jakie niosą ze sobą ich codzienne obowiązki.

Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka mają swoje korzenie w historii straży pożarnej, która powstała już w czasach starożytnych. Początkowo była to grupa ludzi, którzy mieli za zadanie gasić pożary, ale wraz z rozwojem miast i technologii rola strażaków stała się bardziej złożona. Dzisiaj, oprócz walki z pożarami, strażacy zajmują się również ratowaniem ludzi z tonących samochodów, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, a także działają w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Praca strażaka wymaga odwagi, poświęcenia i wielkiego wysiłku fizycznego. W trudnych warunkach, takich jak dym, ciasnota, wysoka temperatura czy trudny dostęp, strażacy muszą podejmować szybkie decyzje i działać szybko i sprawnie, aby uratować życie i mienie ludzkie. Dlatego też, każdy strażak, niezależnie od miejsca i kraju, zasługuje na uznanie i szacunek.

Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka różnią się w zależności od kraju, ale wszędzie mają na celu zwrócenie uwagi na pracę i poświęcenie strażaków. W tym dniu organizowane są różne wydarzenia, takie jak parady strażackie, zawody sportowe, konferencje i szkolenia. Jest to również czas, kiedy ludzie mogą przekazać swoje podziękowania i wsparcie dla strażaków, którzy stanowią nieodłączną część społeczności.

W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Od tamtej pory święto to jest obchodzone corocznie 4 maja. W dniu tym organizowane są uroczystości z udziałem strażaków oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. W ramach obchodów wręczane są również odznaczenia i nagrody dla wyróżniających się strażaków.

Życzenia z okazji Dnia Strażaka od ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego PSP.

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka

12 maja w Lublinie odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2023 połączone z obchodami 150-lecia Straży Pożarnej w Lublinie. Poniżej prezentujemy program uroczystości.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI W LUBLINIE 12 maja 2023 r.
11.00 – Uroczysta Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin
12.00 – Przemarsz ulicami miasta na Plac Teatralny13.00 – Uroczysta Gala w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
11.00 – 18.00 – Piknik Strażacki na Placu Teatralnym. Koncert orkiestr dętych OSP. Pokazy zabytkowych i nowoczesnych pojazdów i sprzętu pożarniczego

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

 1. Każdy strażak, niezależnie od miejsca i kraju, zasługuje na uznanie i szacunek – nawet jak jako 30-50 robi za kibica w kolejce oczekujących, żeby dopchać się z sikawka do palącego się samochodu, albo śmietnika.

  • Apoloniusz jesteś głupi jak but. Obyś kiedyś nie musiał skorzystać z pomocy strażaka. POgadaj z rodzinami strażaków, którzy stracili życie podczas akcji. Kurcze ilu w Polsce mamy takich normalnych pospolitych idiotów?

  • Czasem palą się samochody, nierzadko śmietniki. A tyłu tam, panie, strażaków, jakby wystarczyło dwóch….
   Ale czasem od śmietnika zapala się dom, a w aucie po wypadku uwięziony jest człowiek. Tak, nie jest to częste, ale zdarza się. Lepiej zatem, by do tych zdarzeń jechało dość strażaków, którzy przy tragicznym kierunku rozwoju zdarzenia mogą zareagować i uratować dom, człowieka….

   A że i straż pożarna nie jest doskonała? No szkoda. Takie życie.

 2. Szkoda mu tłumaczyć. Ma małą sikawkę i chce zaistnieć w sieci swoimi komentarzami hahahahaha

  • A tak w ogóle, to gdzie są rzecznicy PSP, których w Lubelskim jest kilkudziesięciu. Ostatnio mieli wypasione szkolenie….
   Czemu prosty strażak musi reagować i tłumaczyć i (w sumie niepotrzebnie) bronić imienia strażaków?
   A że rzecznicy czytają Lublin112, to wiem. Do roboty Panowie. No chyba, że wulgarne odzywki w reakcji na te pstryczki w strażaków, to Wasza aktywność…. Słabo.

 3. … będzie się działo , strażak to potrafi gasić pragnienie , może wypić morze … wiem coś o tym , mam ich za sąsiadów nad Białym

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112