Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

2 LBOT ma nowych instruktorów strzelectwa wyborowego (zdjęcia)

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ukończyli właśnie trzeci i ostatni etap szkolenia instruktorów strzelectwa wyborowego. Dwutygodniowe szkolenie odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Kurs instruktora w grupie strzelec wyborowy realizowany jest w trzech etapach, a każdy z nich poprzedzają egzaminy kwalifikujące. W czasie pierwszego (podstawowego) przyszli instruktorzy doskonalą swoje umiejętności z zakresu topografii, podstaw taktyki działania strzelca wyborowego oraz realizują strzelania precyzyjne na dystansach kilkuset metrów. W drugiej (zaawansowanej) części szkolenia, Terytorialsi doskonalą dotychczas nabywane umiejętności, uczą się podstaw kierowania ogniem artylerii, a także odbywają strzelania specjalistyczne w różnych postawach strzeleckich. Kurs zaawansowany kończy się kilkudniowym wykonywaniem zadania taktycznego.

– W czasie całego kursu mamy możliwość poszerzania posiadanej wiedzy, ale przede wszystkim zdobycia umiejętności do jej dalszego przekazywania w roli instruktora. Szkolenie od samego początku prowadzone jest w bardzo ciekawy sposób, na bardzo wysokim poziomie. Instruktorzy wykazują się niezwykłą wyrozumiałością i cierpliwością reagując na nasze najmniejsze błędy – mówi żołnierz z 2 Lubelskiej Brygady OT.

Ostatni (instruktorski) etap szkolenia poświęcony jest na naukę metodyki prowadzenia zajęć oraz realizacji strzelań z broni wyborowej do celów poruszających się. Terytorialsi w tej części zajęć (pod okiem kadry dydaktycznej) wcielają się w rolę instruktorów prowadząc wybrane elementy szkolenia. Takie działanie pozwala im przede wszystkim nabrać doświadczenia praktycznego, które po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu tytułu instruktora strzelców wyborowych będą mogli wykorzystać w czasie prowadzonych zajęć.

Szkolenie strzelców wyborowych WOT to jeden z priorytetów szkoleniowych formacji. Strzelcy wyborowi są oczami i uszami zespołu. Działają w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

2 LBOT ma nowych instruktorów strzelectwa wyborowego (zdjęcia)

fot. WOT

2 LBOT ma nowych instruktorów strzelectwa wyborowego (zdjęcia)

fot. WOT

2 LBOT ma nowych instruktorów strzelectwa wyborowego (zdjęcia)

fot. WOT

(Źródło: WOT)

11 komentarzy

  1. Ho Ho. U mnie na studiach pan od matematyki pytał:Co to jest wróbel? To słowik po zaocznym konserwatorium. I tak widzę tych instruktorów po 14 dniach szkolenia. Przecież oni jeszcze strzelać dobrze nie potrafią a już są instruktorami. Koszmar

  2. Dobromir (naprawdę pomysłowy)

    A ma kto ich szkolić… po nieudanym nawracaniu na jedynie słuszną wiarę afgańskich Talibów, mamy spory zasób wykwalifikowanych snajperów-misjonarzy, których słusznie zatrudniono jako instruktorów.

  3. Zostaną wkrótce wysłani na front. Niebawem prezydent i premier jadą do USA po wytyczne i rozkaz do wysyłki żołnierzy i ataku. Stąd ta prowojenna narracja i straszenie, że już za chwilę będziemy atakowani. Muszą naród delikatnie przygotować, by się nie zbuntował, że nie chce walczyć.

  4. zabawa w harcerzy trwa

Dodaj komentarz

Z kraju