690 680 960

ZOMO Wyjdzie na ulice, potem poczęstują grochówką

Dzisiaj w Lublinie rozpoczną się obchody 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Będzie inscenizacja historyczna oraz wojskowa grochówka.

W sobotę w południe w Lublinie rozpoczną się obchody 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tuż po odegraniu hejnału uczestnicy zapalą znicze przed Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu na ul. Królewskiej 3. Po nich zostanie odegrana melodia „Śpij Kolego…”. W tym samym czasie w rejonie Placu Litewskiego będzie można spotkać Patrole ZOMO i ORMO oraz obejrzeć rekonstrukcję rozbicia manifestacji. Z kolei o 14:30 z kuchni polowej rozpocznie się wydawanie wojskowej grochówki.

Wieczorem, od godziny 16:45 do 18:00 w Kościele Pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza 6
będzie trwał Koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym. Po koncercie rozpocznie się Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego. Po zakończeniu Mszy świętej odbędzie się przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów.

Druga część obchodów rozpocznie się w poniedziałek 15 grudnia. O 16. rozpocznie się konferencja „13 grudnia-33 lata później – w relacjach świadków” zaś o 19. koncert Leszka Czajkowskiego. Patronat honorowy nad uroczystością obchodów rocznicy objęli Prezydent Miasta Lublin, Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego. Organizatorami są zaś Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Fundacja Niepodległości i Fundacja Solidarności Rodzin NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2014-12-13 09:00:34

Jeden komentarz

  1. pamiętam dokadnie ten dzień

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce