Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą wsparcia policjantom w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego

Podobnie jak podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa na wiosnę, tak i teraz Żandarmeria Wojskowa będzie wspierać działania policji. Żołnierze będą mogli podejmować interwencje wobec osób, które nie przestrzegają zasad postępowania w czasie epidemii.

W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej od 28 października 2020 roku do dnia odwołania stanu epidemii ponownie udzielą pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. To już 23 raz jak Żandarmeria Wojskowa wspiera działania Policji w tym trybie.

Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24 a także cyklicznych akcji takich jak: Znicz, Bezpieczne Wakacje, Bezpieczna Droga Do Szkoły, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego i innych.

– Pamiętajmy, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny – informuje rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko.

Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października br. będą przysługiwać, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób czyli także cywilów, uprawnienia policjantów.

Podstawą Zarządzenia nr 180 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji jest art. 18a ust. 1 ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

(fot. ŻW)

26 komentarzy

 1. Za moje pieniądze ? W wolnym kraju? Plandemia.

  • ile zapłaciłeś ? w tym miesiącu np.
   ile VAT 7 ????

   • 2zł. A rząd nie radzi sobie z plandemią.

   • Chciałbym by moje posty były widoczne

    Ile VAT? Ciężko powiedzieć, bo VAT ma charakter podatku pośredniego i płacisz go w absolutnie wszystkim co nabywasz. W tym miesiącu wydałem na rzeczy różne 2000zł z czego 374 zł stanowił VAT, ale to nie koniec. Bo nawet w tych 1620zł (2000- vat) jest już zawarty VAT jaki płaci przedsiębiorca, a nomen omen jako nabywca to ja płacę ten VAT w cenie produktu. Jeszcze jak produkt jest importowany to też dochodzi Cło. Czyli przed opodatkowaniem towar kosztował ok 1300zł. Zatem wydałem na VAT w tym miesiącu 700zł. Czyli 35% moich wydatków poszło na opłacenie działań rządu.

    Ostatnio importowałem towary z Chin. Zapłaciłem VAT, Cło i przy sprzedaży towaru znowu musiałem naliczyć VAT, który MOŻE mi zwrócą.

  • Jakoś we Francji i Włoszech ci funkcjonariusze mają podobne zadania! I co w tym dziwnego?!

 2. no to mamy pislamską wersją ZOMO na ulicach

 3. Stan wyjątkowy od piątku bo starzec z kotem rźądzi krajem i decyduje o urodzeniach nigdy nie bzykając kobiety

 4. Mamy wojnę domową bo klika strych dziadów postanowiła dyktować młodym kobietom jakie mają rodzić dzieci .Pamiętajcie zgodnie z pisowym tk zdrowe z gwałtu to nie człowiek ,człowiek to tylko upośledzony w fazie płodowej i jego godność znika w chwili urodzenia .Potem może tułać się w biedzie i chorobie .

  • „chrześcijański fundamentalista kocha Boga i płód, od momentu poczęcia aż do momentu gdy okazuje się gejem” – Ricky Gervais

  • Jaka wojna domowa, ciągle protestują ci sami ludzie, którzy nie mają co robić w życiu.
   Przecież na protestach w sprawie aborcji te same gęby co na protestach LGBT.
   Prawdę mówiąc guzik obchodzą mnie te protesty, natomiast państwo powinno je rozgonić, być może wprowadzić stan wojenny, będzie każdemu lepiej przynajmniej przestaną ludziom utrudniać życie tymi manifestacjami.
   Rok 2020, najbardziej pomylony ze wszystkich już kij z pandemią, ale rok w którym manifesty są w modzie, czekam na kolejne, kto następny będzie manifestował i przeciwko czemu, bo to jest bardzo ciekawa zaraza panująca wśród społeczeństwa, lepsze od serialu „Na wspólnej”

 5. Pogonić chołote.

 6. Wczoraj wojskowy konwój aut na Lublin, dziś jechał kolejny.
  Dobrze, pałować i gonić tą lewacką hołotę sterowaną przez ludzi Putina.

 7. Poprzez awantury w tym kraju już nie raz wróg korzystał. Wszystko jak na razie dąży ku temu! Tępym narodem łatwo manipulować.