Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Znana sieć sklepów z odzieżą składa wniosek o upadłość. Na Lubelszczyźnie posiada kilkanaście placówek

Od pięciu lat sieć sklepów TXM przynosi straty. Trzy lata temu starano się uzdrowić sytuację oraz zapewnić stabilizację finansową. Jednak bez skutku. Teraz spółka złożyła wniosek o upadłość.

Zarząd TXM złożył wniosek o upadłość spółki. Chodzi o jedną z największych sieci dyskontowych sklepów odzieżowych, których obecnie w całym kraju znajduje się ponad 200. Na terenie województwa lubelskiego są one zlokalizowane m.in. w Chełmie, Parczewie, Międzyrzecu Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Lubartowie, Łęcznej, Lublinie, Krasnymstawie, Szczebrzeszynie, Janowie Lubelskim, Puławach, Rykach czy Dęblinie. Spółka prowadzi też sklep internetowy.

Jak wskazuje zarząd spółki, przyczyn takiej decyzji jest kilka. Wymieniono tu osiągane wyniki finansowe, które nie zapewniają płynności finansowej, na co wpływ miała mieć pandemia Covid-19. W ubiegłym roku strata operacyjna TXM wyniosła 15,3 mln zł wobec 22,3 mln zł straty rok wcześniej. Do tego dochodzić ma brak wsparcia państwa dla sklepów, które to bezdyskusyjnie zostały dotknięte skutkami pandemii. Sieć zawarła już porozumienie z bankami, które zapowiedziały, że wstrzymają się z wykonywaniem swoich uprawnień, dając spółce czas na wypracowanie nowych zasad współpracy.

Spadek sprzedaży oraz straty netto TXM notuje już od pięciu lat. Najgorszy był 2019 roku, kiedy to sieć wygenerowała 223,32 mln zł przychodów przy 68,08 mln zł straty. Nieco pomogło zamykanie nierentownych sklepów, jednak spółce nie udało się wyjść na plus. Trzy lata temu TXM złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego aby uzdrowić sytuację oraz zapewnić stabilizację finansową. Sieć należy do grupy kapitałowej Redan.

(fot. TXM)

21 komentarzy

  1. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Przy tak nasyconym wszelkim „dobrem” rynku, jak za coś chce się za dużo to nie dostaje się wcale.
    Ludzie potrafią myśleć, nikt nie pójdzie kupować tam gdzie za ten sam bzdet zapłaci drożej.
    Na tej zasadzie splajtowało już wielu, także polskich handlowców.

  2. Bardzo dobrze że likwidują tam nic ciekawego nie było do kupienia.

  3. Największa strata była w 2019, 5 lat bez zysku i to wszystko oczywiście wina SARS-u, czym by się ludzie tłumaczyli gdyby wirusa nie było

  4. Kupować chińskie badziewie za grosze i sprzedawać z gigantycznym narzutem. A ludziom wmawiać że to „pierwyj sort”.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo