Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zły indeks jakości powietrza w Lublinie. Lepiej sobie odpuścić spacery i aktywność sportową

Od poniedziałku w Lublinie daje się odczuć złą jakość powietrza. Potwierdzają to dane z czujników pomiarowych zlokalizowanych w mieście.

Panujące obecnie warunki pogodowe, duża liczba pożarów traw, a także spalanie w piecach niskiej jakości paliw sprawiają, że od wczoraj w Lublinie, a także w wielu miastach regionu, znacznie pogorszyła się jakość powietrza. Daje się to odczuć po otwarciu okna, albo krótkim spacerze. Przy obecnej jakości powietrza każdy z nas może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. Zalecane środki: rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ogranicz wietrzenie pomieszczeń, unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Zalecenia

Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach, osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie, ogranicz wietrzenie pomieszczeń, unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Dane pomiarowe w Lublinie:

– tlenek węgla: 1808 µg/m3
– dwutlenek azotu: 54.4 µg/m3
– ozon: 2.9 µg/m3
– pył zawieszony PM10: 149.5 µg/m3
– dwutlenek siarki: 5 µg/m3
– benzen: 7.99 µg/m3
– pył zawieszony PM2.5: 106.5 µg/m3

Zły indeks jakości powietrza w Lublinie. Lepiej sobie odpuścić spacery i aktywność sportową

(fot. lublin112.pl)

50 komentarzy

  1. Ludziska utylizują opal we wszystko palnych kopciuchach i kominkach ….żadne tam paseratti czy inne starsze auta nie mają tu nic do rzeczy …latem jakoś nikt się nie dusi od smogu

  2. A mówiłem nie poszywać się pod inne nicki? Mówilem? To teraz macie.