Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Ziemia wciąż odsłania ślady przeszłości. W Lublinie znaleziono bombę lotniczą

Wczoraj na terenie Lublina znaleziona została kolejna niebezpieczna pozostałość z czasów II Wojny Światowej. Tym razem na skraju dawnego poligonu na Czechowie.

Na niewybuch z czasów II Wojny Światowej natrafił na terenie dawnego poligonu na Czechowie, w pobliżu sklepu Lidl, jeden z mieszkańców Lublina. O niebezpiecznym znalezisku natychmiast powiadomił policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili, że mierzący ok. 45-50 cm pocisk jest uzbrojony. O wszystkim poinformowano 34 Patrol Rozminowania z Dęblina.

-Funkcjonariusze zabezpieczyli znalezisko i oczekiwali na przyjazd saperów. Dzisiaj około godziny 9:30 zostało ono zabrane przez patrol rozminowania. Jak się okazało, była to bomba lotnicza typu A1 – wyjaśniał nam podkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Jak wyjaśniają saperzy, pomimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej, jej „śmiercionośne duchy” w postaci niewypałów i niewybuchów, wciąż dają o sobie znać. Na Lubelszczyźnie i południowej części województwa mazowieckiego, na którym to terenie działa Patrol Rozminowania z Dęblina, podobne znaleziska to codzienność. Wszystko z powodu dużej intensywności działań wojennych w latach drugiej jak i pierwszej wojny światowej. Najczęściej niewybuchy znajdowane są podczas prac budowlanych, rolnych oraz spacerów.

82

(fot. nadesłane – Bartek)
2018-03-12 17:40:05

7 komentarzy

  1. Jakie one miały pole rażenia ktoś może wie?

  2. Jan nierzetelny

    Wysłać obrońcom górek, oni wiedza najlepiej co ze wszystkim zrobić.

  3. Droga redakcjo.
    Gdzie mogę znaleść zdjęcia o ,których mowa w nagłówku?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo