690 680 960

Mieli zbudować przeprawę przez Wisłę. Plany pokrzyżował wysoki stan wody

Kilkuset żołnierzy, łodzie, śmigłowce i samoloty – w środę nad Wisłą wykonywany był jeden z epizodów tegorocznych ćwiczeń DRAGON-17. Plany wojskowym pokrzyżował wysoki stan wody w rzece.

W środę podczas trwania ćwiczenia taktycznego DRAGON-17, swoje umiejętności zaprezentowali żołnierze wojsk inżynieryjnych. Na Poligonie Wodnym „Wisła” w Dęblinie zorganizowano jeden z najważniejszych epizodów tegorocznych ćwiczeń. Scenariusz zakładał przygotowywanie przeprawy przez Wisłę, koniecznej do przemieszczania się wojsk, gdyby nieprzyjaciel zniszczył dotychczasowy most. Cały teren zabezpieczały wojska artyleryjskie, gotowe do natychmiastowej reakcji w przypadku pojawienia się wroga.

Na przeszkodzie stanął jednak wysoki stan wody w rzece. W wyniku tego zrezygnowano z budowy przeprawy. Jak wyjaśniono, najważniejsze było zapewnienie bezpieczeństwa dla uczestniczących w ćwiczeniach osób. Żołnierze zapewnili jednak, że w przypadku prowadzonych realnych działań wojskowych, przeprawa bez większych problemów by została zbudowana i w pełni służyła oddziałom. W ćwiczeniach brało udział około 300 żołnierzy, w tym spora grupa żołnierzy rezerwy i NSR. Mieli oni do dyspozycji ponad 150 jednostek sprzętu.

W trakcie pokazu dynamicznego saperzy zademonstrowali m.in.: rozładowywanie pojazdów z promu, rozkładanie elastycznego pokrycia drogowego oraz zaprezentowali most towarzyszący MS-20 Daglezja. Saperzy wybudowali również przeprawę pozorną i ustawili tzw. odbijacze kątowe, służące zmyleniu przeciwnika. Prezentowano sprzęt do wykrywania i neutralizacji niewybuchów i niewypałów, będący na wyposażeniu patroli rozminowania, a samoloty i śmigłowce z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie ubezpieczały działania wojsk ćwiczących z powietrza.

(fot. por. Grzegorz Chęć)
2017-09-28 23:31:08

47 komentarzy

  1. A najlepsze jest to ze dla szweji z poboru pracujących kiedyś na dużo gorszym sprzęcie nie było problemu budować przepraw o każdej porze roku, jedyne co ich mogło powstrzymać to płynąca kra .Jakaś masakra a nie wojsko jest teraz ale jak się tytułuje szweja per panie szeregowy to jak takiemu joby dać i pogonic do roboty ?

  2. Chłopaki Macierewicza nie dali rady. Jak to?
    Pewnie specjaliści jeżdżą teraz w kolumnie za ministrem by znowu nie ugrzęzł.

  3. Jak widać na załączonym obrazku, PO zbudowała siły obronne kraju na bardzo wysokim poziomie. Wszak większość żołnierzy, to ludzie którzy zaczęli służbę za ich rządów. Putin obstawił gdzie trzeba swoich ludzi i może spać spokojne. Dlatego taka nagonka na tworzenie WOT i blokadę generalskich awansów. Nawet przy Prezydencie ulokował szpiona. Ilu takich śpiochów w armii jeszcze się zadekowało?

Kursy walut

  • USD 4.33zł -0.5%
  • GBP 5.3242zł -0.23%
  • EUR 4.6816zł -0.09%
  • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas