Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się maksimum roju Perseidów. Spójrz w niebo podczas najbliższej nocy

Najbliższa noc z 11 na 12 sierpnia oraz kolejna przyniosą tegoroczne maksimum roju Perseidów. To najlepszy moment, aby zobaczyć na niebie spadające gwiazdy.

W nocy z wtorku na środę miłośnicy astronomii nie powinni spać. Wszystko za sprawą roju meteorów, który rozświetli niebo nad Polską. To zjawisko jest możliwe dzięki komecie Swifta-Tuttle’a, która zbliża się ku Słońcu.

W 2020 roku maksimum aktywności roju Perseidów przypada 12 sierpnia między 15.00 a 18.00 polskiego czasu, a więc za dnia. W związku z tym musimy się zadowolić tym, co zobaczymy w nocy poprzedzającej szczyt i po nim następującej, czyli 11/12 sierpnia i 12/13 sierpnia. Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia.

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba widzą je jako „spadające gwiazdy”, czyli mówiąc językiem astronomów – meteory. Są to krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie powstające w wyniku wejścia w atmosferę ziemską skalnych elementów, które ulegają rozgrzaniu do temperatury kilku tysięcy st. Celsjusza. W ciągu każdej godziny będzie można zaobserwować ponad 100 „spadających gwiazd”.

Do obserwacji nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych przyrządów. Warto jednak pamiętać, że im mniej świateł wokół, tym widoki będą efektowniejsze. Dlatego warto wybrać się poza miasto. Podczas okresu występowania roju radiant (punkt, z którego „rozbiegają się” drogi meteorów) przemieszczał się będzie przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Odnalezienie gwiazdozbioru Kasjopei na niebie nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Doprowadzi do niego przedłużenie odcinka łączącego Gwiazdę Polarną z ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu.

Perseidy obserwowane są od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, wiążąc datę 10 sierpnia z dniem jego domniemanej męczeńskiej śmierci.

(fot. pexels.com)

6 komentarzy

  1. studętkom jezdem to wiem, że...

    A jak się ma owe tegoroczne maksimum roju Perseidów, do epidemii koronawirusa, czy wyborów na Białorusi, albo pielgrzymek do Częstochowy ???
    I nie pyszczcie tu na mnie – ja sie ino gupio pytam

  2. Pieczychlebek Garncarz

    Będę patrzył a moim największym życzeniem będzie, żeby ten świat w końcu uległ zmianie?

  3. Krystian from Dżamajka

    Jak tu patrzeć w niebo jak tną te $#%& komary

    • Z wieloletnich doświadczeń: ubierz się w strój zimowy (w nocy wcale nie będzie za gorąco), opryskaj twarz i dłonie jakimś świństwem przeciw komarom, i sobie oglądaj.

  4. No ładnie to wygląda. Piękne welony za sobą ciągną.

Z kraju