Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zatrzymano sprawcę zniszczenia muralu w Trawnikach

Świdniccy policjanci zatrzymali sprawcę zniszczenia muralu w Trawnikach. Sprawca na początku maja namalował na muralu gwiazdę Dawida na szubienicy.

Do zdewastowania muralu przedstawiającego więźniarki dawnego hitlerowskiego obozu pracy w Trawnikach doszło w nocy z 5 na 6 maja. Nieznany sprawca na namalowanych zaledwie tydzień wcześniej obrazach dorysował treści antysemickie w postaci gwiazdy Dawida wiszącej na szubienicy. O zniszczeniach powiadomiona została policja.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku od samego początku prowadzili intensywne śledztwo w tej sprawie. W końcu udało się wpaść na trop wandala w wyniku czego w środę został on zatrzymany. Okazał się nim 25-latek z gminy Trawniki. Jak wyjaśnia Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie- Sprawca oprócz zniszczenia muralu swoim zachowaniem naruszył również przepisy kodeksu karnego dotyczące publicznego znieważenia ludności z powodu jej przynależności narodowej, a także znieważenia miejsca upamiętniającego zdarzenie historyczne.

-Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 3, 5 tysiąca złotych, jednak wartość kulturowa jest nie do ocenienia-tłumaczyli autorzy muralu. Zatrzymany mężczyzna nie przyznaje się do winy, dzisiaj stanie przed obliczem prokuratora, który zadecyduje o jego dalszym losie. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Komentarze wyłączone

Z kraju