690 680 960

Zaproszenie na weekend majowy w Kozłówce

W weekend majowy zapraszamy do Kozłówki. 1 maja to najlepsza okazja do odwiedzenia m.in. Galerii Sztuki Socrealizmu.

Przed nami długi, majowy weekend. Kasa Muzeum będzie czynna w czwartek i piątek (1 i 2 maja) od 10.00 do 16.00 oraz w sobotę i niedzielę (3 i 4 maja) od 10.00 do 17.00. Przypominamy turystom o możliwości rezerwacji biletu on-line na dowolnie wybrany dzień i godzinę.

Z „podpowiedzi” rezerwacji można skorzystać, żeby sprawdzić w jakich terminach Muzeum ma komplet zwiedzających do pałacu. W pozostałych ekspozycjach (Powozowni, Galerii Socrealizmu, Teatralni z salą wystaw czasowych) nie obowiązują limity.

Czytanie na trawie

Maj to miesiąc dedykowany książkom. Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych do lektury. Książki można wypożyczać z biblioteczki znajdującej się w galerii „Z ogrodu”. Każda jest oznaczona pieczęcią Muzeum i stosowną adnotacją. A wśród lektur m.in. beletrystyka, literatura piękna i publikacje popularno-naukowe.

Eksponat rekomendowany („Obronimy Pokój” Wł. Gościmski)

Obraz „Obronimy pokój” Władysława Gościmskiego z roku 1950 wprowadza nas w klimat pochodów 1-majowych sprzed lat. Dzieło trafiło do Kozłówki wraz z innymi pracami socrealistycznymi w czasach Centralnej Składnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autor obrazu, Władysław Gościmski (1904–1979), jest rodowitym warszawianinem. Artystyczną edukację rozpoczął przed wojną, jako uczeń prof. Miłosza Kotarbińskiego w Miejskiej Szkole Rysunku i Malarstwa. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przerwała wojna. Gościmski uzyskał dyplom w roku 1946. Był popularnym malarzem, specjalizującym się w obrazach o tematyce historycznej i batalistycznej. Sprawował również funkcję adiunkta na wydziale Scenografii ASP w Warszawie. W latach 50. i 60. XX wieku brał czynny udział w wielu wystawach zbiorowych, okolicznościowych i konkursach.Obraz był eksponowany po raz pierwszy w roku 1950, w Warszawie, na Ogólnopolskiej Wystawie „Plastycy w walce o pokój”.

2014-04-29 11:35:41
(fot. Muzeum w Kozłówce)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Rodzinny na Rynku w Modliborzycach
Koncert: Śpiewajmy Piosenki Żołnierskie
Zlot motocyklowy w Szczebrzeszynie
Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin
Piknik Rodzinny w Konopnicy