Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zaproszenie na festiwal Folkowisko

W najbliższy czwartek, 13 lipca na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia, po raz siódmy rusza festiwal Folkowisko. Impreza doceniana za niezwykły rodzinny klimat, dostrzeżona na świecie i zaliczona do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie.

Folkowisko to impreza stworzona od podstaw przez Marcina i Marinę Piotrowskich, przy pomocy ich bliskich i znajomych. Poznali się na studiach w Lublinie. Za pieniądze zarobione w supermarkecie w Irlandii, Marcin kilka lat temu kupił w swoich rodzinnych stronach w Gorajcu niedaleko Cieszanowa, starą opuszczoną szkołę.

Po dwóch latach urządzili tam swoje wesele. Bawili się tak dobrze, że rok później wrócili, żeby wyprawić chrzciny. Po kolejnych dwóch latach w 2011 roku, imprezę dla przyjaciół i rodziny przeistoczyli w Festiwal Kultury Pogranicza. W tym roku odbędzie się siódma edycja festiwalu, który od dwóch lat znajduje się w gronie najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy. A to dzięki temu, że Europejska Federacja Festiwali wybrała Folkowisko do grona najlepszych wydarzeń w Europie.

Co roku festiwal ma swój temat przewodni. Tym razem będą nim „Cuda Wianki” czyli wiejskie obrzędy i wierzenia. Jak wyjaśniają organizatorzy festiwalu:

– Czekają na nas rzeczy niezwykłe, nadzwyczajne, zarazem nierealne lub w innych miejscach nieosiągalne. W lipcowe dni i noce zgłębimy sferę wiejskiego, ludowego sakrum, na poważnie i z ironią opowiemy o cudach. Sprawdzimy jak wierzenia rożnych nacji przeplatały się z życiem codziennym, pokażemy wam gorajeckie miejsca cudami słynące, przy ogniskach zaśpiewamy pieśni naszych przodków, o świcie na łąkach pleść będziemy kwieciste wianki. A to wszystko będzie doprawione tradycyjna dawką folkowiskowej energii.

Festiwal rozpoczyna się w najbliższy czwartek – 13 lipca. Potrwa cztery dni, pełne koncertów, warsztatów, tańca, wycieczek i innych atrakcji. Jest to chyba jedyna taka impreza w Polsce dedykowana całym rodzinom. Dzieci mają warsztaty, zajęcia i zorganizowaną zabawę w Dzieciowiosce.

Od godziny 10.00 do 17.00 rodzice mogą powierzyć swoje pociechy pełnym, energii opiekunkom, a sami wybrać się na wycieczki rowerowe, spływ kajakowy lub korzystać z bardzo bogatego programu, który zamieszczam poniżej. Wieczory to oczywiście muzyka, która nie milknie do białego rana. Tradycją na Folkowisku jest wspólne śpiewanie przy ognisku, póki starczy sił.

Wystąpią:
Karolina Cicha
Lirwak // Лірвак – premierowy koncert zespołu
Panivalkova
Lemko Bluegrass Band
Vuraj
Agnieszka Banaś – Muzycznie
DJ Krzaku (Selecta Arrbusto)
Tadirindum
Teofil
Wojciech Fil- Sviatyj
Janki
Zespół Pieśni i Tańca Roztocze (Tomaszów Lub.)
Li Gai Farandoulaire (Marsylia)
Polonez (Sztokholm)
Kukułeczka (Maylands, Perth)
Czerwona Ruta (Sosniwka)
Wyszywanka (Sosniwka)

Opowieści, gadki, prezentacje i spotkania autorskie:
Pokaz kolekcji autorskiej Miracle Bird / Czarodziejski ptak / Чудо-ПтахMariia Antoniak Julia Rybka
Spotkanie z autorką książki Po trochu – Weronika Gogola
Opowieści huculskie Michał Tragarz Opowieści w drodze
Tomasz Róg – O cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu
Marek Tuszewicki, Żydowska medycyna ludowa
Renata Karwacka, Cudne manowce opowieść o rocznej podróży w głąb Azji i Australii
Michał Maj Życie Jest Piękne – o wyprawie do Meksyku
Sylwia Zawiślak – Polskie demony ludowe
Anna Wencel – Symbolika żydowska, tradycyjne motywy
Horst Hinterwald – Spojrzenie na Folkowisko z Niemiec
Prezentacja książki Adama Bobrowicza, Tam jeszcze słychać szept modlitw i bicie cerkiewnych dzwonów

Teatr:
RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Teatr Cieni w wykonaniu uczestników Festiwalu po warsztatach z Daria Alyoshkina

Filmy:
Anna Chabros-Piłat Bajki łemkowskie
Kapel Mistrze
Na psa urok

Jedną z tradycji Folkowiska jest nagrywanie teledysku podczas Festiwalu. Takie teledyski nagrali Joryj Kłoc: Baba i Siadaj kochanie, oraz Tandirindum: Rywalka. W Chutorze Gorajec powstał też teledysk zespołu Żmije: Lipka, pieść życia, pieśń śmierci i  Lip dup Mój miły rolniku Jaki teledysk powstanie w tym roku? Na razie jest to owiane tajemnicą.

Więcej informacji znajdziecie tutaj – http://www.folkowisko.pl/


Wyświetl większą mapę

2017-07-10 09:15:46
(fot. nadesłane)

Komentarze wyłączone