Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zamiast siedzieć przed komputerem spędzają aktywnie czas. Przy OSP Kanie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdjęcia)

Postanowili stworzyć Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, aby młodzi mieszkańcy okolic spędzali aktywnie czas, w gronie koleżanek i kolegów, jednocześnie zdobywając nowe doświadczenia. Zainteresowanie jest spore.

Ochotnicza Straż Pożarna, która funkcjonuje praktycznie w każdej gminie w Polsce, od dawna jest określana jako fenomen na skalę światową. Druhowie, którzy na dźwięk syreny rzucają wszystko i biegną aby nieść pomoc, wzbudzają podziw głównie za odwagę i chęć działalności na rzecz społeczeństwa. Natomiast połączone siły PSP i OSP w naszym kraju stanowią czwartą siłą ratowniczą na świecie.

W wielu jednostkach rozwijane są też Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W ostatnim czasie jedna z nich powstała przy OSP Kanie w powiecie chełmskim. Nabór ruszył pod koniec kwietnia i do tej pory zgłosiło się już szereg zainteresowanych osób. Głównym celem tworzenia MDP jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. Jednak do tego dochodzi szereg dodatkowych korzyści.

– Chcemy aby młodzież z naszych okolic spędzała aktywnie czas, w gronie koleżanek i kolegów, jednocześnie zdobywając nowe doświadczenia. Mamy dużo planów co do rozwoju naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które mamy nadzieje uda nam się wykonać – mówi opiekun MDP przy OSP Kanie.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy poznali szereg podstawowych informacji na temat działalności jednostki OSP, w praktyce mogli obejrzeć ćwiczenia w wykonaniu ich starszych kolegów a nawet spróbować swoich sił w gaszeniu małego „pożaru”. Uczyli się również rozwijania odcinków węży strażackich, ich zwijania oraz budowania linii gaśniczych. Przede wszystkim otrzymali legitymację członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

– Jesteśmy świeżo po otwarciu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy naszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniem. Na chwile obecną mamy 30 członków, jednak zainteresowanie wśród młodzieży wciąż rośnie i liczymy że te grono będzie się powiększać- tłumaczy Prezes OSP Kanie.

Jednak Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza to nie tylko zajęcia związane ze strażą pożarną. W ostatni weekend, zorganizowany został rajd rowerowy po miejscowości i jej okolicach. Na zakończenie czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Zamiast siedzieć przed komputerem spędzają aktywnie czas. Przy OSP Kanie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdjęcia)

Zamiast siedzieć przed komputerem spędzają aktywnie czas. Przy OSP Kanie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdjęcia)

Zamiast siedzieć przed komputerem spędzają aktywnie czas. Przy OSP Kanie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

9 komentarzy

 1. Ignacy Informacy

  Ponoć człowiek jest zwierzęciem stadnym, dobrze, że powstała ta MDP, bo co na wsi można robić, prócz upraw rolnych i dojenia krów (jak kto jeszcze ma).
  Jest też pod ręka spory potencjał obserwacyjno, poszukiwawczy np. rakiet i balonów z nad wrogiej Białorusi i przyjacielskiej Ukrainy.

  • Po komentarzu widać, że taki dureń jak ty nie zrozumie życia na wsi, działania osp i tworzenia mdp.

  • Wielka kara to mieszkać w mieście w klitce.

   • To jest prawda , chodzą oglądają galerie i te same mury ; muzea , przecieź to moźna dostać pierd***ca , od tego szlajania się??. Lato to wieś , zima to miasto ..

   • Babcia emerytka

    Jak ci w klitce ciasno syniu, to powiedz ojcu, żeby zarobił na większe M.
    Może też kredyt wziąć.

 2. … szacun , oby tego zapału wystarczyło na dłuuugo

 3. Gratuluję inicjatywy, świetny sposób na spędzanie czasu. Ale tytuł: „Zamiast siedzieć przed komputerem spędzają aktywnie czas”, może by tak: „Zamiast stać pod sklepem z piwem w ręku” na przykład.

  Ja też się nasłuchałem, że przed komputerem tylko siedzę. Skończyłem sporo lepiej niż inni, pozdrawiam z ciepłego biura w domu.

 4. Jest więcej takich młodzieżowych drużyn pożarniczych w regionie. Dlaczego nie było o nich żadnego artykułu?

  • Dziadek ze Slamsowa

   Słuchaj, było też sporo o obecnie będących na topie żołnierzach wyklętych, ale nie o każdym z oddziałów z osobna. to i tu można sobie odpuścić gryzmolenie o każdym kółku wzajemnej adoracji, z osobna.