Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów. „Zapewni centralnej i wschodniej Polsce większy dostęp do stabilnego źródła energii”

Gazociąg Gustorzyn – Wronów, o długości 308 kilometrów, łączy tłocznię gazu w Gustorzynie (województwo kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (województwo lubelskie). To najdłuższa inwestycja infrastrukturalna, która została zrealizowana przez spółkę w bieżącym roku. Trasa gazociągu przebiega przez cztery różne województwa: kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie i lubelskie. Ten gazociąg dostarcza gaz do centralnej Polski, poprawia elastyczność systemu przesyłowego oraz umożliwia podłączenie kolejnych podmiotów do sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM.

Gazociąg relacji Gustorzyn – Wronów umożliwi elastyczne sterowanie przesyłem gazu do centrum i na południe Polski. W przyszłości będzie także przesyłał gaz z Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Inwestycja zapewni ciągłość oraz bezpieczeństwo dostaw gazu dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej.

Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi nowe przyłączenia Polskiej Spółki Gazownictwa do krajowego systemu przesyłowego. GAZ-SYSTEM podpisał już dwie umowy przyłączeniowe w województwie mazowieckim: Radom – Stary Gózd oraz Pszczonów. Gazociąg Gustorzyn – Wronów umożliwi też dostarczenie gazu do elektrowni w Kozienicach.

– Rozwinięta infrastruktura transportowa zapewniająca swobodny dostęp do źródeł energii jest podstawą bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa. Gazociąg Gustorzyn – Wronów to strategiczne 308 km infrastruktury przesyłowej w centralnej części kraju. W ten sposób obecny rząd kontynuuje budowę znaczącej pozycji Polski w regionie. Dzięki inwestycjom GAZ-SYSTEM takim jak funkcjonujące już interkonektory gazowe z Danią, Litwą i Słowacją, rozwój mocy regazyfikacyjnych Terminalu LNG w Świnoujściu oraz powstający Terminal LNG typu FSRU w Gdańsku stajemy się hubem gazowym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencja w działaniu obecnych władz Rzeczpospolitej jest gwarancją wzrostu gospodarczego kraju i zapewnienia dobrostanu naszych obywateli – podkreśliła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

– Strategia rządu i wynikające z niej działania Spółek Skarbu Państwa, takich jak GAZ- SYSTEM, mają na celu stworzenie warunków umożliwiających Polsce rozwijanie modelu gospodarki przyszłości opartej na zrównoważonym rozwoju i pełnej niezależności energetycznej. Chcemy, aby krajowy system energetyczny cechował się elastycznością, opierał się na kilku źródłach energii i dzięki temu był odporny na działanie czynników zewnętrznych. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie energii niezbędnej dla rozwoju gospodarki i zwiększanie konkurencyjności rynku poprzez zabezpieczenie surowców energetycznych na długie lata – powiedziała Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Inwestycja, którą dziś uroczyście kończymy, to efekt konsekwentnej rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Budowa gazociągu Gustorzyn – Wronów zapewni centralnej i wschodniej Polsce większy dostęp do stabilnego źródła energii, które jest kołem zamachowym dla rozwoju przemysłu i energetyki zawodowej. Sieć gazowa GAZ-SYSTEM zaspokaja nie tylko obecne potrzeby, ale sprosta oczekiwaniom rynku w przyszłych dekadach. Spółka chce ekonomicznie wykorzystywać infrastrukturę przesyłową i poprzez wspieranie rozwoju regionów budować przewagę polskiej gospodarki – powiedział Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM.

Oficjalne zakończenie budowy odbyło się na terenie Terenowej Jednostki Eksploatacji Wronów w powiecie puławskim. Wśród uczestniczących gości byli m.in.: Marek Suski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Przewodniczący Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz dyrektor Wojciech Wysocki, reprezentant Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Zgodnie z harmonogramem prac cały gazociąg zostanie przekazany do eksploatacji do końca tego roku.

Budowa gazociągu Gustorzyn Wronów obejmowała budowę 308 km gazociągu w podziale na trzy etapy realizacyjne:

  • ETAP I – odcinek Gustorzyn – Leśniewice o długości 54 km,
  • ETAP II – odcinek Leśniewice – Rawa Mazowiecka o długości 100 km,
  • ETAP III – Rawa Mazowiecka – Wronów o długości 154 km.

Inwestycja rozpoczęła się w 2021 r. GAZ-SYSTEM zabezpieczył dostawę rur na potrzeby całej inwestycji Gustorzyn-Wronów w ramach dostaw inwestorskich. Prace budowalne rozpoczęły się z początkiem 2022 r. Średnica gazociągu wynosi 1000 mm, natomiast maksymalne ciśnienie robocze 8,4 MPa.

Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest-PCI). Projekt pn. Gazociąg Gustorzyn-Wronów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w łącznej wysokości ponad 700 mln PLN w ramach wsparcia REACT-EU oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Celem projektu było wybudowanie 308 km gazociągu.

Schematyczny przebieg gazociągu
Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów. „Zapewni centralnej i wschodniej Polsce większy dostęp do stabilnego źródła energii”

9 komentarzy

  1. jak dobrze że zdążyli przed wyborami… tylko po co tam suski?

  2. Co tam robi jojo?

  3. Kolejny sukces PiSu super.

  4. Bardzo dobrze. Gaz będzie tańszy.

  5. Ludzie z Indi budowali wiem widziałem a jak przejeżdżałem stał znak parking VIP WYBORY POWINNY BYĆ CO MIEŚIĄC tyle by nam nabudowali hahah z GREKI władza ludu czy lud dla władzy wystarczy , poczytajcie A CO JEST NAJGORSZE I SMUTNE CHCĄ NAS SKŁUCIĆ ???NIECH SIĘ SAMI KŁUCĄ I WYBIERAJĄ #R ???

  6. „Projekt pn. Gazociąg Gustorzyn-Wronów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w łącznej wysokości ponad 700 mln PLN.” A PiS chce wyprowadzić Polskę z UE…

Dodaj komentarz

Z kraju